Simferopoľ 14. júna 2019 (HSP/Tass/Foto: Facebook)

Výbor stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri Európskej únii /COREPER/ v stredu schválil predlženie sankcií voči Krymu a Sevastopoľu na obdobie ďalších 12 mesiacov v rámci politiky neuznania pričlenenia Krymu k Rusku. Zdroj, ktorý je členom tohto výboru, prezradil novinárom, že dané rozhodnutie bolo schválené bez diskusie a Rada Európskej oficiálne tento návrh schváli na úrovni ministrov členských štátov únie budúci týždeň

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

COREPER je výbor stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri Európskej únii. Je to hlavný prípravný orgán Rady Európskej únie. Delí sa na Coreper I. a II. Obidva orgány zasadajú každý týždeň. Body, o ktorých má rokovať Rada, najprv preskúma COREPER, ak Rada nerozhodne inak. Na rozdiel od Rady, nemá COREPER rozhodovacie kompetencie. Názov pochádza z francúzskeho výrazu Comité des Représentants Permanents, ktorý znamená výbor stálych zástupcov.

Členovia COREPERu reprezentujú záujmy svojich štátov. Tým sa tento výbor odlišuje od tých inštitúcií a orgánov EÚ, ktoré väčšinou reprezentujú nadnárodný princíp. Pracovné skupiny COREPERu najprv začlenia technické požiadavky jednotlivých vlád do legislatívnych návrhov. Pripravené návrhy sa potom dostanú príslušnému výboru. Ešte predtým, ako sa legislatívny návrh predloží Rade, sa o ňom rokuje v Stálom výbore zástupcov. Úlohou tohto posledného kroku je doladenie rozdielnych stanovísk vlád.

„Toto rozhodnutie prijali bez diskusie. Oficiálne predlženie sankcií Rada Európskej únie schváli budúci týždeň,“ podčiarkol v rozhovore pre média zdroj z COREPERu. Podotkol, že je presvedčený, že ani Rada EÚ tiež nebude diskutovať o danej otázke a sankcie predlží automaticky prostredníctvom „písomnej procedúry“, číže bez otvoreného hlasovania.

Sankcie v rámci politiky neuznania Krymu ako súčasti Ruska sú jedným z troch platných a stále sa obnovujúcich sankčných balíkov EÚ voči Rusku. Prvý balík sankcií sa predlžuje raz do roka, zvyčajne v polovici júna, ako aj teraz. Tento sankčný balík nesúvisí s plnením Minských dohôd a žiaden mechanizmus zrušenia tohto balíku sankcií v dokumentoch EÚ doposiaľ nie je vyznačený.

Ostatné dva sankčné balíky sú vlastne čiernou listinou právnických a fyzických osôb, ktorým zakázali vstup do Európskej únie a prístup ku bankovému systému členských krajín únie, ako aj ekonomické sankcie voči štátnym bankám, podnikom ropného a obranného priemyslu. Táto čierna listina sa obnovuje dvakrát ročne – v marci a septembri a ekonomické sankcie tiež dva razy do roka – v júli a januári. Zrušenie ekonomických sankcií summit EÚ v marci 2015 podmienil plnením Minských dohôd, pričom už vyše štyroch rokov EÚ absolútne ignoruje fakt, že Ukrajina Minské dohody vôbec nedodržuje.

Pripravované predlženie sankcií voči Krymu na polostrove vyvolalo búrku nevôle, aj keď podobné rozhodnutie sa očakávalo. Viacerí krymskí politici pre médiá podotkli, že Európska únia aj naďalej zostáva vazalom Spojených štátov a plní rozkazy Washingtonu. Mnohé krymské médiá uviedli, že „európske štáty aj naďalej zostávajú bábkami v rukách USA.“

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj