Sabetta 16. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto: Sputnik- Jevgenij Odinokov)

Závod na ťažbu a skvapalňovanie zemného plynu (LNG) na polostrove Jamal uviedli tento týždeň (10. 12.) do plnej prevádzky. Informoval o tom portál Prvého kanála Ruskej televízie

Budovanie podniku na výrobu skvapalneného plynu Jamal SPG

Závod sa začal budovať v roku 2014 a postupne sa uvádzali do činnosti jeho tri samostatné bloky.

Premiér Dmitrij Medvedev v Sabette povedal, že sa projekt podarilo dokončiť s ročným predstihom, hoci sa pracovalo v drsných klimatických podmienkach za polárnym kruhom.

Skvapalnený plyn sa zo závodu priamo dostáva do tankera s kapacitou 170.000 kubických metrov. Tanker bol pred rokom postavený špeciálne na odvoz skvapalneného plynu z Jamalu. Pred časom dopravil prvú dodávku LNG do Veľkej Británie.

Francúzsky ropný koncern Total bol hlavným partnerom jamalského projektu. Na realizácii sa zúčastnilo 650 firiem z 55 regiónov Ruskej federácie.

V 80. rokoch v terajšej Sabette žila len neveľká skupina geológov, ktorá hľadala ložiská zemného plynu a ropy. Dnes je z nej mesto, v ktorom žijú desiatky tisíc ľudí v štandardných bytových podmienkach.

Mesto má letisko, na ktorom môžu pristávať osobné i nákladné lietadlá všetkých typov a veľkostí. V jeho prístave môžu kotviť aj tie najväčšie lode.

Prístav bude dôležitý aj pre plavidlá, ktoré budú plávať po Severnej morskej ceste najkratšou trasou z Európy do Ázie a naopak.

V blízkej budúcnosti by sa malo po trase prepravovať 80 miliónov ton tovaru ročne.

Reálnejšími sa teraz stali plány na prepojenie severných sibírskych ložísk nerastných surovín a na vybudovanie železničnej trate. Investície by mali do roku 2024 dosiahnuť 240 miliárd rubľov (3,19 miliardy eur). Iba 5 % zo sumy bude pochádzať zo štátneho rozpočtu, zvyšok bude pochádzať od súkromných investorov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj