Washington 6. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Eduardo Verdugo)

Americké úrady v máji na hraniciach s Mexikom zadržali alebo zabránili vo vstupe do krajiny viac ako 144.000 migrantom, čo v porovnaní s aprílom predstavuje 32-percentný nárast. Informovala o tom v stredu agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Americký Úrad pre clá a ochranu hraníc (CBP) oznámil, že väčšinu z uvedeného počtu migrantov predstavovali rodiny z Guatemaly, Hondurasu a Salvádoru. Približne 57.700 z nich bolo maloletých.

Počet migrantov zadržaných v máji 2019 je takmer trojnásobne vyšší v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tento nárast vyvolal hlbokú krízu vo vzťahoch medzi USA a Mexikom, ktoré Washington obviňuje z napomáhania nelegálnej migrácii.

Americký prezident Donald Trump minulý štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty s platnosťou od 10. júna uvalia päťpercentnú colnú tarifu na všetok tovar z Mexika. Ide o opatrenie, ktoré bude podľa Trumpa platiť dovtedy, kým neprestanú cez mexicko-americké hranice prichádzať ilegálni migranti.

Nové údaje o počte migrantov boli v stredu zverejnené len niekoľko hodín predtým, ako sa mali mexickí predstavitelia stretnúť s viceprezidentom USA Mikeom Penceom v snahe urovnať vzájomné spory.

Podľa údajov CBP sa nezdá, že by počas prvých júnových dní došlo k obmedzeniu prílevu migrantov z územia Mexika do USA. Americká pohraničná stráž v súčasnosti zadržiava takmer 19.000 osôb, ktoré nelegálne prekročili hranice Spojených štátov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj