Port-au-Prince 14. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Flickr)

Tisícky demonštrantov žiadali vo štvrtok v hlavnom meste Haiti Port-au-Prince rezignáciu prezidenta Jovenela Moiseho. Ich pôvodne pokojný protest prerástol do potýčok s políciou, informovala agentúra AP, podľa ktorej sa niektorí výtržníci pokúsili preraziť barikády pred prezidentským palácom a ďalších rozohnali bezpečnostné zložky streľbou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Moise Katumbi

Demonštranti vyšli znova do ulíc po tom, ako Moise poprel všetky obvinenia z korupcie a vyhlásil, že z funkcie neodstúpi. Odmietol taktiež akékoľvek spájanie s kauzou zneužitia prostriedkov z dotovaných dodávok ropy z Venezuely v rámci programu Petrocaribe.

Senátne vyšetrovanie nedávno ukázalo, že najmenej 14 bývalých vládnych činiteľov údajne zneužilo 3,8 miliardy dolárov za vlády exprezidenta Michela Martellyho.

Násilnosti vypukli aj v uplynulom týždni počas protestov v mnohých haitských mestách. V nedeľu demonštranti počas pochodu hlavným mestom pálili pneumatiky a hádzali kamene. Mnohé obchody a čerpacie stanice boli uzavreté a doprava medzi viacerými mestami obmedzená, keďže protestujúci blokovali cesty.

V pondelok a v utorok sa na Haiti navyše konal štrajk, v dôsledku ktorého boli zatvorené školy, podniky a vládne úrady a nefungovala verejná doprava. Svoje rokovanie prerušil aj parlament.

Ďalší protest je naplánovaný na piatok napriek tomu, že prezident Moise vyzval občanov, aby zachovali pokoj.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj