Bratislava 15. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Dúhový PRIDE Bratislava 2019 vyzve už tento týždeň slovenských politikov, aby údajne prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach a má pre politikov odkaz, aby robili niečo pre štátom uznané uzavretie ich spolužitia

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke účastník podujatia Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2018

“Žiadame od politickej reprezentácie, aby sa v predvolebných kampaniach zdržala akýchkoľvek nenávistných prejavov, nevytvárala z LGBT ľudí na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovala verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudí na Slovensku,” uviedlo vo výzve Robte politiku pre ľudí a nie pre boj! občianske združenie Dúhový PRIDE Bratislava, ktoré podujatie organizuje.

Takisto odkazuje, aby pre páry rovnakého pohlavia zákonom ustanovili podmienky na štátom uznané uzavretie ich rodinného spolužitia a formu obradu pred orgánom štátu, ktorým ho štát akceptuje.

Deviaty ročník festivalu sa uskutoční v sobotu 20. júla od 15:00 na Hviezdoslavovom námestí. PRIDE je podujatie nadväzujúce na podobné sprievody vo svete, ktoré upozorňujú, že “všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu”. Agentúru SITA o tom informoval Martin Macko zo združenia Dúhový PRIDE.

Pred nadchádzajúcimi voľbami združenie prízvukuje, že namiesto hľadania a presadzovania riešení problémov, ktoré trápia všetkých ľudí na Slovensku, politická reprezentácia zneužíva tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja a rozdeľovania spoločnosti.

Zdieľajú rovnaké hodnoty a morálku ako väčšina?

“LGBT ľudia sú vyčleňovaní ako niekto, kto nezdieľa rovnaké hodnoty a morálku ako väčšina, a kto ohrozuje rodinu ako inštitúciu či dokonca vlastné deti. Už celá generácia LGBT ľudí vyrastá s tým, že o ich súkromnom a rodinnom živote sa vedie politická diskusia. Politici sa celé desaťročia hádajú o tom, či majú právo vybrať si svojho partnera, založiť rodinu a vychovávať deti. Nikomu z väčšiny by sa nepáčilo, keby uznanie jeho rodinného stavu záviselo od vôle politikov, štátu či cirkví.

Vytvorenie všeobecného právneho rámca, ktorý umožní uplatniť základné práva aj ľuďom tvoriacim rozmanité typy rodín, by nemalo závisieť od osobného názoru, presvedčenia, liberálneho či konzervatívneho zmýšľania politika, ktorý má oprávnenie navrhovať a prijímať zákony,” konštatuje združenie, čím nepriamo mylne naznačuje, že kritické nazeranie na spolužitie netradičných sexuálnych partnerov a ich žiadosti vychovávať deti nie je objektívne ale len založené na osobných či nábožensky motivovaných názoroch.

Čaká nás Gay pride aj Pochod za rodinu. Ktoré inštitúcie podporili Gay pride a ktoré rodinný pochod?

“Počas týždňa si naše partnerské organizácie pripravili pestrú zmes podujatí: diskusie, živé knižnice, divadlo, workshopy, filmy, tanec a prednesy. Vyvrcholením programu bude v sobotu festival na Hviezdoslavovom námestí a sprievod Bratislavou. So svojimi prejavmi vystúpia hostia festivalu, medzi ktorými nebude chýbať verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová ani primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Kultúrny program ponúkne vystúpenie niekoľkých kapiel až do 20:00. Na námestí budú mať stánky mimovládne organizácie Iniciatíva Inakosť, Amnesty International Slovakia, PRIDE Košice, Odyseus, Bratislava bez náckov. V časti námestia budú aj detské dielničky s animátorkou, maľovaním na tvár a henou. Aj tento rok spolupracujeme s Domom svetla Slovensko, ktorý na námestí ponúkne testovanie a poradenstvo o HIV a hepatitíde. Reagujú tak na nedostatočnú prevenciu týchto ochorení v školách a fakt, že takéto festivaly väčšinou navštevujú mladí ľudia,” avizuje združenie. Kompletný program podujatia je na www.duhovypride.sk.

Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2019 sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie, ďalej vďaka dotácii Bratislavského samosprávneho kraja, Grantového programu hlavného mesta SR Bratislavy Ars Bratislavensis, Veľvyslanectva Kanady a sponzorstvu spoločností či nadácií. Podujatie podporila aj istá časť verejnosti prostredníctvom výzvy www.zafarebnukulturu.sk, ktorú združenie spustilo po rozhodnutí ministerky kultúry nepodporiť tento projekt, ako aj Slovenská sporiteľňa.

V rovnaký deň sa v hlavnom meste bude konať aj pochod Hrdí na rodinu, ktorý organizuje občianska iniciatíva Aliancia za rodinu. Ôsmym pochodom chce verejne vyjadriť, že rodina je skutočne úžasná a výnimočná, lebo sa v nej rodia a najlepšie vychovávajú deti, inde sa to lepšie nedá. “Pokojne a s prajnosťou v srdci voči všetkým ľuďom chceme v deň gay pridu svedčiť o históriou overenom dobre, ktoré sa nachádza v manželskom vzťahu medzi mužom a ženou,” napísala Aliancia na stránke. Pochod Hrdí na rodinu odštartuje o 14:30 na Rudnayovom námestí pri Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj