Praha 24. maraca 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Všetko sa začalo ako nevinná hádka súrodencov kvôli kôpke hnoja. Do svojej hádky však zapojili aj právnikov a policajtov a medzi súrodencami sa začalo viesť priestupkové konanie. Kľúčovú úlohu v celom prípade môže nakoniec zohrať prezident Miloš Zeman, práve jeho totiž brat na základe zákona o priestupkoch žiada o pomoc. Informuje idnes.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Pavel Kroneisl a jeho sestra žijú vedľa seba. Jedného dňa sa ale na sestrinom dvore objavili tri kopčeky hnoja. Sestra obvinila brata, že hnoj na jej dvor hodil on a že to urobil naschvál. A na jej podnet sa rozbehlo priestupkové konanie.

Súrodenecký spor už zamestnal políciu, niekoľko členov priestupkovej komisie a krajský úrad, no napriek tomu riešenie zatiaľ nikto nenašiel. Spor by mohol ukončiť prezident Miloš Zeman, ktorého Pavel Kroneisl požiadal, aby ukončil priestupkové konanie.

Podľa Kroneisla je absurdné, že štát rieši detinskú hádku. Trojčlenná priestupková komisia sa už na štyroch rokovaniach zaoberala otázkou, koľko hnoja na dvore ležalo, či niekto hnojom hádzal, či možno tak ďaleko hnoj dohodiť a akou veľkou hrozbou pre obec je hnoj na cudzom trávniku.

“Ani po mesačnom vyšetrovaní zo strany Polície ČR sa nepodarilo relevantne dokázať, že by som mal čokoľvek spoločné s tromi lopatkami hnoja na pozemku mojej sestry,” uviedol Kroneisl. Komisia však rozhodla o jeho vine.

Pavel Kroneisl sa odvolal a “kauzu hnoj” potom riešil Krajský úrad Juhočeského kraja. Ten výrok o jeho vine zrušil a vrátil vec na ďalšie prešetrenie.

Podľa Kroneislovho právnika Martina Nezvala mohlo stáť celé konanie daňovníkov približne 40 tisíc korún. Vzhľadom k tomu, že sa vec vrátila späť na obec, Nezval predpokladá, že sa suma ešte zvýši. Oproti tomu verejný rozpočet by po doriešení súrodeneckého sporu mohol získať iba dvetisíc korún, čo je suma, ktorú by musel pán Pavol zaplatiť, ak by bol uznaný vinným.

Priestupková komisia v Mladé Vožici teraz čaká, či na žiadosť Pavla zareaguje prezident. Podľa nového zákona o priestupkoch, ktorý platí od leta roku 2017, môže totiž prezident nariadiť, aby sa konanie o priestupku nezačínalo, alebo aby sa v ňom ďalej nepokračovalo.

Podľa hovorcu prezidenta Jiřího Ovčáčka prezident list dostal a v najbližších dňoch na neho osobne odpovie. “Pán prezident je zásadným odporcom amnestie, lebo je poskytovaná bez ohľadu na konkrétne prípady a konkrétnej osoby. To sa týka nielen amnestie na trestné činy, ale aj prípadnej amnestie vo veciach priestupkov, “uviedol hovorca a doplnil, že sa v uvedenom konaní hlava štátu angažovať nebude.

Odpoveď Ovčáčka zrejme vychádza zo stanoviska právnikov, ktorí zastávajú názor, že udeliť amnestiu individuálnym priestupkom prezident nemôže. Našli sa však aj takí právnici, ktorí si myslia, že prezident individuálnu milosť udeliť môže.

Rozpory vo výkladoch, ktoré sa týkajú právomoci prezidenta udeliť individuálnu milosť, by podľa právnikov mohol s konečnou platnosťou vyriešiť len Ústavný súd.


Zdroj