Praha 12. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Vianney Le Caer/Invision)

Dnes, v piatok 12. júla, svoju prvú pobočku v postkomunistických krajinách východnej Európy v Prahe otvára svetoznáme Múzeum voskových figurín Madame Tussauds. Vo štvrtok o tom novinárov informoval zakladateľ pražského múzea voskových figurín Zdeněk Kočík

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke tanečnice pózujú s figurínou kanadského popového speváka Justina Biebera

V Prahe pôjde vôbec o prvú pobočku slávneho londýnskeho múzea v strednej a východnej Európe, celkom ich po celom svete nájdeme 24. Prevádzkovateľ múzea Merlin Entertaiments sa na spoluprácu a prepožičanie licencie dohovoril s českou spoločnosťou Wax Museum Prague. Pražské múzeum návštevníkom nateraz ponúkne asi 40 figurín, zbierka sa bude postupne rozširovať. Otvorené bude denne a základné vstupné je 290 českých korún.

“Sme prví na svete, s kým urobili franšízu, pretože múzeum voskových figurín bolo v Prahe desať rokov a s nami sa Madame Tussauds dohodli, že dodajú figuríny a meno,” uviedol pre ČTK zakladateľ pražského múzea voskových figurín Zdeněk Kočík.

Investície na strane Prahy

Zakladateľ Kočík uviedol, že na pražskej strane boli všetky investície. Navyše prevádzkovatelia českého múzea absolvovali školenia od prevádzkovateľov z Londýna. Napríklad, len na figuríne speváčky Lady Gaga podľa zakladateľa pracovali štyria ľudia šesť mesiacov.

“Múzeum Madame Tussauds je svetovým brandom, ktorý sa nachádza na všetkých kontinentoch a túto značku pozná prakticky každý. Tomu samozrejme zodpovedá ako precízne prevedenie vystavovaných figurín, tak i interiér múzea,” uviedol.

Beckham, Clonney a Robertsová v Prahe

Pražská spoločnosť voskových figurín Wax Museum Prague doteraz prevádzkovala múzeum v Celetnej ulici v Prahe, ktoré bolo otvorené 29. marca 1997. Londýnske múzeum do Prahy dodalo kolekciu svetových celebrít z oblasti športu, hudby a filmu. V Prahe sa tak návštevníci môžu tešiť, napríklad na Jima Carreyho, Bruca Willisa, George Clooneyho, Júliu Robertsovú alebo Davida Beckhama.

Okrem svetových celebrít v Prahe naďalej nájdeme i české známe osobnosti, napríklad Karla IV., Jana Husa, Václava Havla alebo Tomáša Garriqua Masaryka.

Už v roku 1997 sa v Prahe objavilo prvé múzeum voskových figurín. Neskôr sa pridali pobočky Wax Museum na Karlštejne a v Českom Krumlove. Na voskové figuríny sa návštevníci môžu pozrieť aj v Karlových Varoch v kostole sv. Lukáša.

Múzeum voskových figurín Madame Tussauds v Londýne

Stála expozícia francúzskej výtvarníčky Márie Tussaud bola v Londýne otvorená v roku 1884. Tussaud svoju prvú figúru vytvorila už o viac ako sto rokov skôr – v roku 1777. Múzeum má svoje pobočky napríklad v Amsterdame, Hongkongu, Las Vegas a New Yorku. V londýnskom múzeu nájdeme figúry, napríklad Adolfa Hitlera, Lanca Armstronga, Madonny, Cristiana Ronalda a Lionela Messiho, Daniela Radcliffa a ďalších.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj