Muža z Uzbekistanu odsúdili za prípravu útoku v Štokholme

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Kodaň 8. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)

Súd vo švédskom Štokholme v piatok odsúdil na sedem rokov väzenia 46-ročného muža za prípravu útoku v metropole v mene extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Okresný súd v meste Solna zároveň rozhodol, že uzbeckého občana Davida Idrissona, ktorý vo Švédsku žije legálne od roku 2008, by mali po odpykaní trestu vykázať z krajiny. Muža tiež uznali vinným z financovania IS v Sýrii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Súd v piatok uviedol, že Idrisson zhromaždil zhruba 500 kilogramov chemikálií, nože, plynové masky a vojenské vybavenie. V jeho telefóne tiež našli fotografie potenciálnych cieľov Štokholme.

Dvoch mladších mužov, ktorých Idrisson poznal a boli podozriví v tomto prípade, súd zbavil obvinení. Z väzby ich prepustili tento týždeň.

Celkovo šesť mužov čelilo obvineniam, že poslali po 20-tisíc korún (v prepočte takmer 1 900 eur) Islamskému štátu. Štyroch z nich vrátane Idrissona súd uznal vinnými a vymeral im tresty odňatia slobody v rozsahu od štyroch do šiestich mesiacov. Dvoch zbavil obvinení. Všetci muži – piati z Uzbekistanu a jeden z Kirgizska – vo Švédsku žili legálne a obvinenia odmietli.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj