Londýn 17. mája 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Rosie Cooper Twitter)

Londýnsky súd v piatok vymeral trest doživotného väzenia britskému neonacistovi, ktorý plánoval zavraždiť poslankyňu britského parlamentu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Rosie Cooperová

Dvadsaťtriročný stúpenec krajnej pravice Jack Renshaw sa v júni minulého roka priznal k tomu, že plánoval vraždu poslankyne za Labouristickú stranu Rosie Cooper. Za týmto účelom si v roku 2017 zaobstaral aj mačetu. “Som presvedčená, že dnes zvíťazila spravodlivosť. Nie pre mňa osobne, ale pre každého poslanca a služobníka verejnosti, a tiež pre náš demokratický spôsob života, ktorý nám poskytuje privilégium slobody slova bez strachu z násilnej odplaty,” reagovala na rozsudok poslankyňa, ktorú mal neonacista zavraždiť.

Renshaw, a tiež ďalších päť údajných členov britskej neonacistickej organizácie Národná akcia, spolu s ktorými sa páchateľ objavil na súde, síce príslušnosť k tomuto hnutiu poprelo, podľa britských médií však jednoznačne pochádzajú z radov tejto organizácie.

Národnú akciu zakázali vo Veľkej Británii v roku 2016, pričom britská vláda ju označila za “prudko rasistickú, antisemitskú a homofóbnu neonacistickú organizáciu”. Národná akcia okrem iného verejne velebila krajne pravicového extrémistu Thomasa Maira, ktorý v roku 2016 zavraždil poslankyňu Labouristickej strany Jo Coxovú.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj