Peking 9. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

Muž, ktorý v utorok zaútočil na žiakov jednej zo základných škôl v Pekingu, bol technickým pracovníkom vzdelávacej inštitúcie. Rozhodol sa vybiť si svoj hnev na deťoch po tom, čo mu nebol predĺžený kontrakt. Informuje tlačová kancelária veľkomestskej oblasti Pekingu Si-čcheng

Muž vezie na bicykli žiačku, za nimi kráčajú vyšetrovatelia zo základnej školy 8. januára 2019 v Pekingu

Podľa predbežného vyšetrovania, 49 rokov starý rodák zo severovýchodnej provincie Chejlungťiang s priezviskom Jia zaútočil na žiakov základnej školy Xuanwu vo veľkomestskej oblasti Pekingu Si-čcheng v utorok okolo 11:17 miestneho času.

Muž zastával miesto technického pracovníka v škole na základe dočasnej zmluvy, ktorá mala skončiť koncom januára. Školské vedenie sa rozhodlo zmluvu nepredĺžiť a požiadalo agentúru, ktorá tohto muža umiestnila v škole, aby ho nahradila iným kandidátom.

S týmto rozhodnutím bol muž veľmi nespokojný, a preto vzal pracovné kladivo a počas prestávky si vybil svoj hnev na deťoch.

Všetky zranené deti boli hospitalizované, tri sú vo vážnom stave, ale ich život nie je ohrozený. Páchateľ bol zadržaný na mieste. Jeden z lekárov nemocnice, kde zranenia žiaci hospitalizovaní, napísal na svojom účte Weibo, že zdravotnícky personál robil všetko pre to, aby zachránil deti, čo obnášalo niekoľko operácií.

V poslednej dobe sa útoky na deti v Číne začínajú objavovať častejšie, len v posledných niekoľkých mesiacoch došlo k sérii útokov. Na konci novembra 2018 jeden muž narazil do davu žiakov autom, 5 z nich v dôsledku incidentu zomrelo, ďalších 19 bolo zranených. Na konci októbra minulého roka žena ozbrojená kuchynským nožom zranila 14 detí materskej školy v čínskom meste Čchung-čching. V júni v roku 2018, muž ozbrojený nožom zaútočil na deti v blízkosti školy v Šanghaji, dve deti zomreli, ďalší žiak a dospelá žena boli zranení. Na začiatku januára 2017 miestny obyvateľ ozbrojený nožom zranil 11 detí v materskej škole v čínskej autonómnej oblasti Kuang-si, 7. januára tohto roku bol odsúdený na trest smrti.

Najčastejšie sú tieto útoky páchané z pomsty voči spoločnosti za nahromadené urážky, niektorí páchatelia si preto vyberú pre svoj zločin školu, do ktorú predtým navštevovali a kde sa im vysmievali ich rovesníci. Niekedy sú to však náhodne vybrané miesta.

Každopádne pres Stredoeurópana je ťažké si predstaviť tlak, ktorý vytvára čínska spoločnosť na bežných občanov, či už ide o tlak spoločenský alebo o tlak na produktivitu v zamestnaní, ktorý nakoniec vedie k takémuto skratovému konaniu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj