Bagdad 8. januára 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon, Iranian Presidency Office)

Portál topcor  publikoval článok, v ktorom načrtol varianty ďalšieho vývoja situácie v Iraku s ohľadom na súčasnú krízu v iránsko-amerických vzťahoch

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na kombosnímke Donald Trump a Hassan Rouhani

Údaje o obetiach sa rôznia. Američania tvrdia, že žiadna z iránskych rakiet nezranila amerických vojakov a ani nepoškodila americké základne, Iránci hovoria o 80 mŕtvych a takmer 200 zranených Američanoch, ako aj o zlikvidovaných amerických lietadlách a vrtuľníkoch, čo však môže vyť len produktom štátnej propagandy. Ako sa môže ďalej vyvíjať kríza v iránsko-amerických vzťahoch?

Ukázalo sa, že Iránci sa navonok nezľakli Trumpových hrozieb (Trump chcel bombardovať 52 iránskych miest a kultúrnych pamiatok, reagoval podobne ako Taliban a Islamský štát, ktorý takisto rád likviduje historické pamiatky a centrá spred Mohammedovej éry, pretože urážajú Alláha), no predsalen podľa všetkého útočili „jemne“, bez obetí. Likvidáciu generála Solejmáního, ktorého vylákali na rokovania medzi Saudmi a Iránom do Iraku samotní Američania, aby ho následne zlikvidovali na medzinárodnom letisku a na území tretieho štátu, možno podľa medzinárodného práva považovať za akt vojny.

Lopta je teraz po odvete Iránu opäť na strane Washingtonu. Od Trumpa závisí, či bude situácia eskalovať. Trump oznámil, že zatiaľ sa situácia vyvíja normálne, čo by znamenalo že žiadne straty Američania neutrpeli. Iránci tvrdia, že majú 13 možností ako zaútočiť na USA a každý z týchto útokov dokáže USA značne uškodiť. V prípade eskalácie konfliktu sú Iránci pripravení uštedriť Američanom druhý Vietnam.

Irán od roku 1979 vedie pomerne úspešnú hybridnú vojnu proti Američanom a ich spojencom. Dnes sú jeho hlavnými spojencami a zástupnými armádami libanonský Hizballáh, ktorý značne otriasol izraelskými predstavami o schopnostiach vlastnej armády a Houthiovia v Jemene, združení v organizácii Ansar Allah, ktorí podnikajú už útoky na saudské územie. Proiránski šiíti bojujú v Iraku, Afganistane, Sýrii Bahrajne i Saudskej Arábii a vedú si pomerne úspešne. Aktivizácia proxy vojny na území Blízkeho východu proti Američanom a Izraelu určite narobí Washingtonu i Tel Avivu vrásky na čele. Situácia sa vyhrocuje aj v Iraku, kde iracká vláda požaduje okamžitý odchod Američanov z krajiny a ohrození sú Američania aj v Sýrii.

Neúspechy americkej zahraničnej politiky sú dôvodom, prečo spadla maska „dobrého amerického policajta“ a Američania sa začali správať hrubo a agresívne. V prípade Iraku a Sýrie ide v americkom prípade jednoznačne o okupáciu cudzieho územia a aj keď Američania dosiaľ tlačia na OSN či EÚ a svojich spojencov, aby podporovali americkú voluntaristickú politiku, určite sa im nebude chcieť rátať pribúdajúce hroby amerických vojakov. Moderná výzbroj totiž vojaka nerobí, Američanov šiíti nenávidia a sú určite ochotnejší umierať ako Američania, za ktorých už odmietajú bojovať Európania.

Irán určite nebude blokovať Hormuzský prieliv, pretože to nemá žiaden význam. Zo Saudskej Arábie odoberá ropu najmä Čína a krajiny východnej Ázie, Čína kupuje vo veľkom aj iránsku ropu, takže Irán si určite nebude strieľať do vlastnej nohy tým, že zabráni Číňanom v transporte saudskej a iránskej ropy. Práve naopak, zablokovanie prielivu by vyhovovalo Američanom, ktorí by dostali Čínu pod tlak. Takže pravdepodobnosť takéhoto scenára je pomerne nízka.

Trump sa nechal počuť, že Irán nebude nikdy vlastniť jadrovú zbraň. Irán bol ochotný rokovať so Západom ohľadne svojho jadrového programu, posledné agresívne kroky zo strany USA však zapríčinili, že dnes je Irán rozhodnutý za každú cenu získať atómovú zbraň. Svetlým príkladom pre Irán je Severná Kórea, ktorej aj niekoľko malých atómových hlavíc zabezpečilo, že Američania na Severokórejcov nikdy nezaútočia. Ak bude mať Irán jadrovú zbraň, bude pred teroristickými akciami USA a Izraela určite chránený.

Trump svojou krátkozrakou politikou zariadil, že Irán sa v priebehu niekoľkých rokov stane jadrovou veľmocou, prostriedky a možnosti k tomu Irán má. Takisto je v záujme Ruska a Číny, aby nedopustili likvidáciu Iránu Američanmi, pretože to by posilnilo Američanov. Američania budú mať vždy väčší jadrový kufrík ako Irán, ale aj malý iránsky jadrový kufrík urobí Američanov oveľa úctivejšími a zhovorčivejšími k cudzej suverenite.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj