Mogheriniová vyzvala na prepustenie zadržaných novinárov vo Venezuele

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bukurešť 31. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vyzvala vo štvrtok na okamžité prepustenie novinárov zadržaných vo Venezuele v rámci zásahu Caracasu proti zahraničným médiám. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

“Žiadame, aby (zadržaní novinári) boli ihneď prepustení,” povedala novinárom Mogheriniová v rumunskej metropole Bukurešť, kde budú ministri zahraničných vecí EÚ rokovať o situácii vo Venezuele.

Venezuelské úrady zadržali tento týždeň piatich zahraničných novinárov vrátane dvoch z Francúzska a jedného zo Španielska. Iných dvoch novinárov – čilských – deportovali. Žurnalisti pokrývali aktuálnu krízu v tejto juhoamerickej krajine.

Mogheriniová zároveň zopakovala výzvu EÚ na nové prezidentské voľby vo Venezuele. Ak takéto voľby nebudú oznámené v najbližších dňoch, EÚ “podnikne ďalšie kroky” vrátane uznania vedenia krajiny v súlade s článkom 233 venezuelskej ústavy.

Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády na ďalšie šesťročné obdobie. Líder opozície a predseda venezuelského parlamentu Juana Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Guaidó vo štvrtok vyhlásil, že sa začali tajné rokovania opozície s predstaviteľmi ozbrojených síl s cieľom odstaviť od moci prezidenta Nicolása Madura.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj