Peking 12. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jose Luis Magana)

Minister financií USA Steven Mnuchin očakáva, že aktuálne kolo rokovaní s Čínou o vyriešení obchodného sporu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami bude veľmi dôležité

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Steven Mnuchin

Rokovania vysokých predstaviteľov oboch strán sa začali v pondelok (11. 2) v Pekingu a ich cieľom je dosiahnuť dohodu pred vypršaním “prímeria” v obchodnom spore, ktoré sa končí 1. marca. “Ďakujem všetkým, je skvelé byť tu, v Pekingu,” povedal Mnuchin novinárom vo svojom hoteli. “Tešíme sa na niekoľko dôležitých dní rozhovorov,” dodal.

Mnuchin a americký obchodný zástupca Robert Lighthizer, ktorý pricestoval do Číny v utorok ráno, majú vo štvrtok (14. 2.) a v piatok (15. 2.) rokovať s čínskym vicepremiérom Liou Che, najvyšším ekonomickým poradcom prezidenta Si Ťin-pchinga.

Predchádzajúce kolo rozhovorov na konci januára hodnotila čínska strana veľmi pozitívne. Ale dohodu neprinieslo. A čas do vypršania prímeria sa kráti. Ak sa obom stranám nepodarí dosiahnuť dohodu, hrozí ďalšia eskalácia ich sporu a masívne zvýšenie ciel, čo by mohlo ohroziť globálnu ekonomiku. Už vlani americko-čínsky obchodný spor oslabil obe najväčšie svetové ekonomiky, otriasol finančnými trhmi a zatienil vyhliadky globálneho obchodu.

USA obviňujú Čínu, že systematicky kradne obchodné tajomstvá, núti zahraničné spoločnosti, aby jej odovzdávali svoju technológiu výmenou za prístup na čínsky trh, a nespravodlivo dotuje čínske technologické firmy.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj