Bratislava 18. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,Martin Baumann)

Po tom, ako stroskotala snaha lídra OĽaNO Igora Matoviča o záväznú dohodu prezidentských kandidátov “demokratickej opozície” Roberta Mistríka a Zuzany Čaputovej o vzdaní sa slabšieho pred prvým kolom, to medzi oboma kandidátmi začína s blížiacim sa vrcholom kampane poriadne vrieť. Mistrík cez víkend obvinil Čaputovú, že jej tím na neho cielene útočí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Robert Mistrík a Zuzana Čaputová

Na základe doterajších prieskumov verejnej mienky, ktoré sa však v minulosti neraz ukázali ako málo dôveryhodné, sa kandidáti Mistrík a Čaputová stále sporia o to, kto bude mať v prvom kole prezidentskej voľby väčšie šance proti Marošovi Šefčovičovi s podporou Smeru-SD a nezávislému Štefanovi Harabinovi.

V tejto ostrej diskusii pokračovali aj počas televíznej debaty Na telo na TV Markíza. “Čísla ukázali, že som jednoducho vyzývateľom pána Šefčoviča a zo všetkých kandidátov mám najväčšie šance ho v druhom kole poraziť,” uviedol k téme Robert Mistrík.

Zuzana Čaputová sa zasa odvoláva na výsledky posledného prieskumu, ktorý si objednala u agentúry AKO, kde za Mistríkom zaostáva len o necelé jedno percento a v simulovanom druhom kole by takisto porazila Šefčoviča. “Tie čísla sú potvrdením správnosti rozhodnutia pokračovať v kampani,” podotkla kandidátka Progresívneho Slovenska.

Nevylúčila zároveň, že by v prospech Mistríka predsa len odstúpila, podmienila to však reálnym rizikom, že do druhého kola postúpia Šefčovič a Štefan Harabin. “Ak by boli výrazne pred nami, alebo ak by bol pán Harabin tesne za mnou, a páni Šefčovič a Mistrík mali predo mnou výrazný náskok,” spresnila situácie, v ktorých by sa rozhodla odstúpiť v prospech Mistríka.

Následne na sociálnej sieti zverejnila “svoj” spomínaný prieskum. “Ak by sa do druhého kola dostala Čaputová a Šefčovič, podľa prieskumu by nominanta Smeru porazila o takmer osem percentuálnych bodov – v druhom kole by získal Šefčovič 45,1 % a Čaputová 54,9 %.”

Prípadné odstúpenie v prospech Čaputovej nevylúčil v kontexte situácie ani Mistrík. “Mojím cieľom je, aby sa prezidentom nestal predstaviteľ Smeru ani temného mečiarizmu, zachovám sa zodpovedne,” povedal.

Mistrík navyše obvinil Čaputovú, o ktorej donedávna hovoril ako o “spolukandidátke”. z toho, že sa stal terčom jej volebného tímu, ktorý má na neho útočiť a cez sociálne siete vytvárať dojem o predraženej kampani. Ona to považuje za neodôvodnené obvinenie.

Mistrík potom komentoval, že do diskusie sa nedostavil pôvodne potvrdený Maroš Šefčovič. “V TV Markíza som mal diskutovať aj s kandidátom Smeru Marošom Šefčovičom. Už druhýkrát sa stalo, že pán Šefčovič neprišiel. Rozumiem, že aj jemu, aj Štefanovi Harabinovi vyhovuje, keď sa vytvára dojem, že voľby sa budú rozhodovať medzi kandidátmi demokratickej opozície. A vyhovuje im, keď sa my, kandidáti demokratickej opozície, nutne dostávame do stretov (čo je necelý mesiac pred voľbami prirodzené).”

“Napriek tomu by som sa dnes rád Šefčoviča opýtal, ako vníma správanie svojej strany Smer pri voľbe ústavných sudcov… Ako vníma podporu diktátorovi Venezuely, ktorú napriek opačnému stanovisku MZV presadil Robert Fico? Spýtal by som sa ho aj na to, čomu sa venoval a kde žil posledných 15 rokov, keď dnes hovorí o probléme s korupciou – a zároveň prijal nomináciu na prezidenta od strany SMER, ktorá korupciu a klientelizmus posledných 15 rokov symbolizuje,” uvádza Mistrík, ktorý tiež poukazuje na prieskum, ktorý vyhovuje jemu.

Šefčovič sa postavil na obranu Čaputovej

K situácii sa vyjadril aj Maroš Šefčovič, ktorý sa mal tiež zúčastniť diskusie v TV Markíza, no nedostavil sa údajne kvôli viróze.

“To, že pán Mistrík to nedokáže pochopiť, je jeho problém a ja znesiem nemiestne poznámky na moju adresu v pohode. No to, ako zaútočil na pani Čaputovú a bez akýchkoľvek dôkazov ju obvinil, ma sklamalo,” uviedol na sociálnej sieti.

Takéto správanie podľa Šefčoviča nie je slušné a do prezidentskej diskusie nepatrí. “Treba skončiť s hádkami a viesť kultúrnu diskusiu, ako sa nám podarilo v prednahrávanej relácii V politike na TA3,” dodal.


Zdroj