Bangkok 17. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Gemunu Amarasinghe)

Titul Miss Universe 2018 získala Catriona Gray z Filipín. Dvadsaťštyriročná speváčka a modelka dostala korunku v pondelok počas finále súťaže v thajskom Bangkoku

Titul Miss Universe 2018 získala Catriona Grayová (vľavo) z Filipín počas prestížnej súťaže krásy Miss Universe 2018 v thajskom Bangkoku

Gray, ktorú korunovala vlaňajšia víťazka Demi-Leigh Nel-Peters z Juhoafrickej republiky, mala počas galavečera na sebe oblečené červené šaty inšpirované filipínskou sopkou Mayon a ako prezradila, obliekla si ich pretože, keď mala 13 rokov, jej mame sa snívalo, že vyhrá “Miss Universe v červených šatách”.

Za prvú vicemiss vyhlásili Tamaryn Green z Juhoafrickej republiky a na treťom mieste skončila Sthefany Gutierrez z Venezuely. V súťaži, ktorá sa niesla v duchu témy “silné ženy”, sa zúčastnili súťažiace z dovedna 94 krajín sveta. Španielsko reprezentovala Angela Ponce, vôbec prvá transgenderová súťažiaca v histórii Miss Universe. Súťažiace posudzovalo sedem porotkýň, medzi ktorými boli bývalé víťazky, podnikateľky i módna návrhárka. Aj tohtoročné finále, ako po minulé roky, moderoval Steve Harvey.

Počas jedného z kôl otázok sa Gray spýtali na problematiku drog, ktorá je vo Filipínach kontroverznou témou pre “vojnu proti drogám”, ktorú predvlani začal tamojší prezident Rodrigo Duterte. Missky sa spýtali na legalizáciu marihuany, ktorá má podľa nej odôvodnenie z medicínskych dôvodov. “Som za to, aby sa používala na liečebné, nie na rekreačné účely,” vyjadrila sa rodáčka z austrálskeho Cairns.

Gray, ktorej matka je z Filipín a otec Austrálčan, je štvrtou Filipínčankou, ktorú vyhlásili za Miss Universe. Na Filipínach, kde sú súťaže krásy mimoriadne populárne, jej víťazstvo prijali s veľkými oslavami. Najmä v meste Oas v provincii Albay, odkiaľ pochádza jej matka. Novozvolenej kráľovnej krásy už zagratuloval k víťazstvu aj prezident Duterte s tým, že celé Filipíny sú na ňu hrdé. “Čeliac ťažkým výzvam ukázala ozajstné kvality definujúce filipínsku krásu: sebavedomie, eleganciu, inteligenciu a silu. Svojím úspechom ukázala Miss Filipíny svetu, že ženy v našej krajine majú schopnosť zmeniť svoje sny na realitu, a to prostredníctvom vášne, usilovnosti, odhodlania a tvrdej práce,” uviedol v stanovisku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj