Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Po dnešnom rokovaní vlády predstúpili pred novinárov jednotliví šéfovia rezortov. Nominanti strany Smer-SD hovorili aj o situácii v najsilnejšej strane ako aj o nedávnych výrokoch expremiéra Roberta Fica o rómskej menšine v reakcii na odsúdenie bývalého poslanca NR SR Milana Mazureka z ĽSNS.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý je členom užšieho vedenia Smeru-SD, v strane nie sú konflikty ani napätie medzi predsedom Robertom Ficom a premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý nebol prítomný na poslednej straníckej krajskej rade. “Ja to vnímam tak, že sa v strane diskutuje, ja to vôbec nenazývam konflikt, ja to nazývam taká dynamická diskusia.”

Na otázku, či podľa neho ostane Peter Pellegrini v Smer-SD, Žiga uviedol, že nevidí dôvod, aby predseda vlády v strane neostal.

Vyjadrenie podpory odsúdenému exposlancovi Milanovi Mazurekovi z ĽSNS predsedom Smeru-SD Ficom vníma Žiga v dvoch rovinách. “Jedna vec je pomenovať niektoré problémy skupiny obyvateľov, a druhá vec je zastávať sa extrémistov a komentovať výroky a rozhodnutia súdu. To si myslím, že treba oddeliť a o tomto diskutujeme.” Dodal, že má “trošku problém” s tým, keď sa predseda Smeru zastáva extrémistov.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská nominovaná Smerom v stredu po rokovaní vlády povedala, že z jej pozície jej neprináleží komentovať vyjadrenia predsedu Smeru-SD Fica, avšak dodala, že je “proti každému extrémizmu, populizmu a fašizmu”. “Ja si myslím, že pán Mazurek je právoplatne odsúdený a mal byť odsúdený za svoje výroky, takže tie jeho výroky sú pre mňa neakceptovateľné.”

Doplnila, že stále prebiehajú rokovania o reforme zdravotníctva spojenej so stratifikáciou nemocníc, ktorú označila Kalavská za svoju prioritu. Na otázku novinárov, či v prípade, že reforma neprejde odstúpi, uviedla, že sa ešte nerozhodla. “Je to pre mňa dosť podstatná vec v rámci toho, aby zdravotníctvo pri  súčasnom financovaní a pri súčasnom nastavení personálu bolo udržateľné,” povedala s tým, že teraz podľa nej dlhodobo udržateľné nie je.

Správu aktualizujeme.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj