Bratislava 14. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Pilotné súdy testujú v súčasnosti časové rámce, v ktorých majú rozhodnúť v konkrétnych právnych agendách. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Zuzana Drobová, časové lehoty si nastavovali jednotlivé súdy vo vlastnej réžii. Rezort chce totiž počkať na prvotné údaje, kým bude lehoty zjednocovať

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Kompetentní tiež upozorňujú, že niektoré z pilotných súdov sú personálne poddimenzované a preto nie je možné v súčasnosti striktne určiť časový rámec. Projekt funguje na Okresnom súde v Banskej Bystrici, Bratislave I, Košiciach I a Krajskom súde v Košiciach. Projekt vznikol po spolupráci rezortu spravodlivosti s expertmi z rady pre efektívnu justíciu.

„Časové rámce si nastavovali jednotlivé pilotné súdy individuálne, podľa zaužívanej metodiky CEPEJ. Súdy si zvolili časové údaje osobitne pre občianskoprávne, obchodnoprávne, trestné a rodinnoprávne agendy. Keďže je cieľom projektu zistenie primeraného času na rozhodnutie veci v reálnych podmienkach na jednotlivých stupňoch súdov s prihliadnutím na náročnosť vecí, považujeme zvolený postup za vhodný. Je všeobecne známe, že Okresný súd Bratislava I je dlhodobo personálne poddimenzovaný a navyše má množstvo nových prípadov, nemôžeme mu stanoviť rovnaký časový rámec ako napríklad Okresnému súdu Galanta,” uviedla Drobová.

V praxi plánuje rezort spravodlivosti počkať na prvotné údaje a potom stanoviť záväzné časové rámce. „Po ukončení pilotného projektu súdmi, vyhodnotení a analýze výsledkov bude možné ustáliť vhodný časový rámec pre jednotlivé súdy. Na základe vyhodnotenia budú súdy vyzvané prijať primerané časové horizonty, ktoré budú slúžiť ako vhodný nástroj pre súd na vyhodnocovanie jeho rozhodovacej činnosti,” dodala. Ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti nekonkretizovalo časy, ktoré si súdy stanovili.

Výsledkom odporúčaní CEPEJ má byť v budúcnosti aj takzvaná súdna mapa, ktorá rozdelí prácu súdov. Súdy by tak mohli mať konkrétne špecifikácie, teda jeden súd by sa zaoberal iba jednou právnou agendou.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj