Bratislava 11. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Spolupráca Visegrádskej štvorky v oblasti kultúry napreduje. Zhodli sa na tom na 29. stretnutí predstavitelia rezortu kultúry Visegrádskej skupiny, ktoré sa konalo v pondelok a dnes na zámku vo Vígľaši v okrese Detva

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ľubica Laššáková

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Barbora Palovičová, zasadnutie bolo dôležitým medzníkom spolupráce krajín V4 v oblastiach umenia, kultúrneho dedičstva či audiovizuálnej tvorby. Vďaka slovenskému predsedníctvu bola ťažiskovou témou rokovania aj oblasť podpory tradičnej ľudovej kultúry.

Medzinárodná výmena skúseností patrí medzi dôležité nástroje podpory rozvoja tradičnej ľudovej kultúry, ministerka kultúry Ľubica Laššáková preto ocenila, že sa mohla o ne podeliť so svojimi partnermi. V hodnotení kultúrnej spolupráce vyzdvihla, že podpora spoločných kultúrnych aktivít krajín Visegrádskej skupiny je kľúčovou prioritou pre ďalší rozvoj a prehlbovanie spolupráce. Prinesie to podľa nej možnosti zviditeľňovania a bližšieho spoznávania našich národných kultúr aj mimo zoskupenia V4.

Ministri spolu s riaditeľom Medzinárodného vyšehradského fondu Andorom F. Dávidom podpísali aj nový Štatút Medzinárodnej visegrádskej ceny, ktorá sa udeľuje za podporu a rozvoj spolupráce krajín V4 v kultúrnej oblasti. Zároveň schválili jej nominanta na cenu za rok 2018, ktorým sa stal Maďarský skanzen v mestečku Szentendre.

Laššáková so zahraničnými partnermi českým kolegom Antonínom Staněkom, štátnym tajomníkom zodpovedným za kultúru Ministerstva ľudských zdrojov Maďarska Péterom Feketem a štátnou tajomníčkou poľského ministerstva kultúry a národného dedičstva Magdalenou Gawinovou na 29. stretnutí ministrov kultúry krajín V4 ocenili pokrok a výsledky spoločných kultúrnych projektov dosiahnutých počas slovenského predsedníctva vo V4.

Vyzdvihli projekt Kolokvium informačno-knižničných pracovníkov z krajín V4, ktorého 8. ročník sa bude konať 17. až 19. júna v Bratislave. Hlavným organizátorom podujatia je Univerzitná knižnica v Bratislave, ktorá podujatie zaradila do série svojich aktivít pripomínajúcich storočnicu svojho vzniku. Ústrednou tému tohto ročníka je Knižnice pre Európu – Európa pre knižnice. Úspešným projektom V4 je aj v poradí 5. ročník Fóra dedičstva strednej Európy, ktoré sa uskutoční v septembri v poľskom Krakove.

Pre najbližšie obdobie českého predsedníctva V4 pripravili experti a ministri počas rokovania vo Vígľaši tézy pre oblasť dizajnu v snahe posilniť potenciál kultúrnych a kreatívnych odvetví v krajinách V4, ktoré majú v najbližších troch rokoch realizovať Umelecko-priemyselné múzeum Praha, Národné múzeum vo Varšave, Slovenské centrum dizajnu a Múzeum úžitkového umenia v Budapešti.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj