Bratislava 19. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Ide o medializované informácie, ktoré sa týkajú pána Mamojku a ja to nemám prečo komentovať. Takto dnes po rokovaní vlády SR reagoval na otázky novinárov o niekdajšom členovi strany Smer-SD a súčasnom ústavnom sudcovi Mojmírovi Mamojkovi minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Peter Žiga

Spravodajský portál dennikn.sk ešte v utorok uverejnil, že si Mamojka dohadoval stretnutie s Marianom K., ktorý čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Žiga dodal, že ak sa tieto informácie potvrdia, má Mamojka vyvodiť zodpovednosť. Od ústavného sudcu mal kontroverzný podnikateľ žiadať pomoc aj v prípade jeho väzobného stíhania. Mamojka informácie odmietol, no jeho správanie sa preveruje aj šéf Ústavného súdu SR Ivan Fiačan.

„Ja to nemám prečo komentovať, nech k tomu odpovedá pán Mamojka. Nevnímam, že by všetky jeho kroky boli urobené v prospech Mariana K. Hovorilo sa len o tom, že žiadal nejakú pomoc a nemám pocit, že sa preukázala,“ uviedol Žiga. Podľa neho má Mamojka v prípade potvrdenia informácií vyvodiť osobnú zodpovednosť. Mamojka nie je jediný, ktorý mal byť v kontakte s Marianom K. Polícia už niekoľko mesiacov preveruje aj skupinu sudcov a sudkýň, v ktorej figuruje aj niekdajšia štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti za Smer-SD Monika Jankovská.

Šéf ústavného súdu Fiačan už medzičasom dostal od Mamojku písomné stanovisko k tvrdeniam Petra Tótha. Ten údajne Mamojku navštívil v súvislosti s väzobným stíhaním Mariana K., ktorý mal pre ústavného sudcu odkaz v obálke. Mamojka akékoľvek stretnutie s Tóthom vylúčil. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Tóth však vypovedal v trestnom konaní pod prísahou. V prípade klamstva by sa dopustil krivej výpovede, za ktorú by mohol byť stíhaný.

Pri výpovedi na hlavnom pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Peter Tóth tiež povedal, že v obálke, ktorú údajne niesol Mamojkovi, bola kópia ústavnej sťažnosti proti väzbe Mariana K. Ústavný súd však nakoniec sťažnosti nevyhovel. Prepustenie z väzby si mal Marian K. vybavovať cez niektorých sudcov Špecializovaného trestného súdu.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj