Bratislava 14. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)

Kroky, ktoré podnikla Čína, umožnili zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu naprieč svetom. Za hranicami ČĽR nepresahuje počet nakazených jedno percento. Vyhlásil to čínsky minister zahraničia Wang I, a to v priebehu svojej návštevy Nemecka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke čínsky minister zahraničných vecí Wang I

Podľa ministra sa počet nových prípadov za hranicami provincie Chu-pej, epicentra nákazy, už desiaty deň za sebou znižuje a počet ľudí, ktorí sa uzdravujú, naopak stále rastie.

„Štatistické údaje a fakty ukazujú, že z hľadiska všeobecnej situácie sa dá táto epidémia kontrolovať, a choroba je vyliečiteľná,“ zdôraznil Wang I, ktorého slová sú uvedené na webe čínskeho MZV.

Podľa jeho slov rastie s vývojom nových liekov v Číne aj istota, že má krajina všetky možnosti nad touto chorobou zvíťaziť.

Zdôraznil tiež, že Čína od samého začiatku epidémie o koronavíruse operatívne informovala Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a svetové spoločenstvo sa aj naďalej drží zásad otvorenosti a transparentnosti pri spolupráci s iným krajinami.

Epidémia vírusovej pneumónie

Čínske úrady koncom decembra informovali o epidémii pneumónie neznámeho pôvodu v meste Wu-chan v provincii Chu-pej. Pôvodcom choroby sa stal nový typ koronavírusu, ktorému dala WHO 11. februára označenie COVID 2019.

Podľa informácie zo 14. februára presiahol počet nakazených v Číne 63,8 tisíc ľudí a na chorobu zomrelo 1 380 ľudí. Za hranicami ČĽR potom ochorelo 505 ľudí.

Aby Rusko zabránilo šíreniu vírusu, uzavrela tamojšia vláda hranice s ČĽR na Ďalekom východe, obmedzila prekročenie hraníc s Mongolskom, zrušila pracovné víza pre čínskych občanov a z provincie Chu-pej evakuovali občanov Ruska, ktorí sa tam nachádzali. Aj letecké spojenie s Čínou pozastavili, a to okrem letov Aeroflotu do Pekingu, Šanghaja, Kantone a Hongkongu. Od 3. februára zastavila spoločnosť RŽD železničné spojenie s Čínou.

Boj s koronavírusy

WHO vyslala do Číny skupinu svojich expertov kvôli situácii s koronavírusom. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus oznámil na Twitteri, že osobne vykonal medzinárodnú expertálnu misiu WHO. V organizácii poznamenali, že odborníci majú možnosť vidieť len „špičku ľadovca“ 2019-nCoV a nepoznať, ako to vyzerá v skutočnosti.

Expertmi viedol doktor Bruce Aylward. Má podľa Ghebreyesuse veľké skúsenosti s činnosťami v mimoriadnych situáciách vo sfére verejného zdravotníctva.

Riaditeľ WHO dodal, že odhalili prípady nákazy novým koronavírusom u ľudí, ktorí nenavštívili Čínu. Šírenie 2019-nCoV v iných krajinách je možno väčšia ako predpokladajú.

„Stručne povedané, vidíme len špičku ľadovca,“ zdôraznil Ghebreyesus.

Ghebreyesus vyzval všetky štáty, aby sa pripravili na vzplanutia 2019-nCoV a urobili všetko možné, aby zabránili šíreniu vírusu.

K epidémii zápalu pľúc, ktorej pôvodcom je 2019-nCoV, došlo v Číne koncom decembra 2019. Kvôli ochoreniu zomrelo vyše 900 ľudí, nakazených je cez 40,1 tisíce.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj