Bratislava 3. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus boli tri priority, o ktoré sa Slovensko snažilo počas predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) ich spomenul počas hodnotenia predsedníctva v utorok v Bratislave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

V rámci prevencie a zmierňovania konfliktov sa Lajčák zameral predovšetkým na Ukrajinu. Tento rok ju navštívil štyrikrát a spolu s jeho tímom a kolegami zriadil osem opatrení, okrem iného humanitárne odmínovanie, ochranné zóny okolo škôl a škôlok či výmenu zajatcov. Okrem Ukrajiny šéf diplomacie osobne navštívil aj všetky konfliktné a krízové krajiny a 15 krajín, v ktorých pôsobia misie OBSE.

Spomínaná priorita – bezpečná budúcnosť – sa podľa Lajčák netýka len vojska na hraniciach, ale aj hrozby prichádzajúcej z kybernetického priestoru. Pri efektívnom multilateralizme sa predovšetkým vyjadril k spolupráci medzinárodných organizácií, strategických partnerstiev či implementácii záväzkov.

Minister spomenul aj predávanie predsedníctva Albánsku. „Dôležité je, aby aj budúce predsedníctvo naozaj využilo všetky svoje schopnosti na to, aby sme sa posunuli dopredu, či už je to riešenie otázky ohľadom Náhorného Karabachu, podnesterská otázka či situácia na Ukrajine,“ povedal Lajčák.

Predsedníctvo OBSE vyvrcholí vo štvrtok (5. 12.) a v piatok (6. 12.) na v poradí 26. zasadnutí ministerskej rady, kde sa zídu predstavitelia 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE, ktorí budú hodnotiť činnosť organizácie za uplynulý rok. Rovnako sa tak budú venovať posilneniu dialógu o bezpečnostných výzvach v regióne OBSE.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj