Brusel 5. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Včera v skorých ranných hodinách sa skončilo rokovanie rady ministrov pre dopravu, kde sa dohodli podmienky pre vodičov a cestných  dopravcov v Európe. Po viac ako dvanásťhodinovom rokovaní bol prijatý kompromis, vďaka ktorému bude úplne jasné, aké doklady musia mať pri sebe vodiči a rovnako sa podarilo úplne vyňať prepravy medzi domovským štátom a niektorou z krajín EU z pravidiel o vysielaní pracovníkov

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek

„Išlo o jedno z najkomplikovanejších rokovaní, ktoré som v Bruseli absolvoval a všetky štáty si tvrdo hájili svoje záujmy. Som rád, že sa nám napokon podarilo prijať kompromisný návrh, ktorý z nášho pohľadu nie je ideálny, ale je to to najlepšie, čo sme mohli vyrokovať,“ vyjadril sa minister dopravy Arpád Érsek po nočnom rokovaní.

Kľúčovými prvkami dohody pre Slovensko je aj explicitné vyňatie tranzitu a  bilaterálnych prepráv z uplatňovania smernice o vysielaní pracovníkov s dodatočnými operáciami bez ďalšieho geografického obmedzenia. Tieto dodatočné operácie bude možné vykonávať po zavedení inteligentných tachografov 2. generácie.

Pre vodičov je aj dobrá správa, že pri kontrolách budú predkladať iba dokumenty podľa fixného zoznamu. Členské krajiny nebudú môcť dopĺňať tento zoznam ich vlastnými zákonmi. Z návrhu vypadol povinný návrat vozidla. Povinný však bude návrat po štyroch, respektíve troch týždňoch vodičov. Vodiči budú tráviť pravidelný týždenný odpočinok mimo kabíny vozidla. Toto rozhodnutie vychádza z rozsudku Súdneho dvora EÚ.

O Balíku mobility by mal budúci týždeň hlasovať Európsky parlament na svojom plenárnom zasadnutí. Po tomto hlasovaní budú nasledovať rokovania medzi Radou a Európskym parlamentom, ktorých výsledkom bude finálne znenie dohody o Balíku mobility I.

Redakciu informovala Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.