Bratislava 11. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Obce Dobrohošť a Dunakility spojí nový most pre peších a cyklistov ponad Dunaj. Cestný most pre autá do 3,5 tony, cyklistov aj peších pribudne aj nad Ipľom medzi obcami Vrbovka a Őrhalom. Dohodli sa na tom slovenský minister dopravy Arpád Érsek a štátny tajomník pre dopravnú politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska László Mosóczi, ktorí dnes podpísali potrebné medzištátne dohody

Na snímke minister dopravy Arpád Érsek a štátny tajomník pre dopravnú politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska László Mosóczi počas slávnostého podpisu medzinárodných zmlúv

,,Obidva mosty pomôžu rozvoju ekonomiky, turizmu a celkovej spolupráce obcí a blízkeho priľahlého regiónu. Preto som rád, že miestne samosprávy, vyššie územné celky aj vlády našich susedných krajín pristupovali počas rokovaní k projektom konštruktívne a bolo vidieť, že chcú mať k sebe bližšie vďaka týmto mostom,” reagoval minister dopravy Arpád Érsek po podpise dohody.

Očakáva sa, že nový most ponad Ipeľ prispeje k voľnému pohybu osôb pri ceste za prácou alebo voľnočasovými aktivitami. Zároveň pomôže naštartovať ekonomiku prihraničných regiónov. Príprava a samotná výstavba mosta je v kompetencii obce Vrbovka s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Za maďarskú stranu je hlavným partnerom organizácia NIF (Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.). Náklady na stavbu mosta si rozdelia Slovensko a Maďarsko v rovnako pomere, na našej strane predstavujú 1 155 500 eur. Most bude financovaný z programu cezhraničnej spolupráce Interreg VA Slovenská republika – Maďarsko 2014-2020, z príspevku štátu prostredníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a zo zdrojov Banskobystrického samosprávneho kraja.

Obce Dobrohošť a Dunakility mala pôvodne spájať kompa, pre časté kolísanie hladiny v starom koryte Dunaja je však lepším technickým riešením most. Od lávky pre peších a cyklistov štát očakáva najmä rozvoj cezhraničných vzťahov v obchodnej, kultúrnej či turistickej oblasti a celkový hospodársky a spoločenský rozvoj. Náklady na stavbu mosta si rozdelia partnerské štáty v rovnakom pomere, na slovenskej strane predstavujú výšku 4 915 500 eur. Financovanie výstavby mosta je naplánované z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 2014 – 2020, z vlastných zdrojov Vodohospodárskej výstavby, š. p. a z príspevku štátu prostredníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.