Bratislava 5. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael A. Mariant, File)

Pred pár dňami televízny kanál HBO odvysielal prvú časť dokumentu o zosnulom spevákovi Michaelovi Jacksonovi s názvom “Leaving Neverland.”Podľa tohto dokumentu údajne zneužíval ako malé deti Wadeho Robsona a Jimmyho Safechucka. Bloger Matt Walsh pre portál dailywire zhrnul pár bodov, ktoré poukazujú na to, že Jackson bol pedofilný “predátor”

Najviac znepokojujúce časti filmu sú zlovestné – a je potrebné poznamenať, že sú si veľmi podobné – opisy znásilnenia detí, ktoré obaja ponúkajú, ale najviac šokujúcou je časť, najmä pre muža ako ja, ktorý veľmi nesledoval Jacksonovu kariéru, zábery Jacksonovho “verejného záujmu” o deti.

Jackson flirtoval na verejnosti s mladými mužskými spoločníkmi roky. Každých pár mesiacov vymenil svojho “priateľa” za iného. Nikdy nie dospelého a nikdy ženu. Len pubertálnych chlapcov. Aj keby nosil na sebe oblečenie s nápisom “Zneužívam deti”, unikol by spravodlivosti a z väčšej časti verejnej kontrole. Jackson nebol nikdy vyvrheľ ako Bill Cosby alebo Harvey Weinstein.

Samozrejme, Jacksonovi neslávne kultivovaní a bludní obhajcovia nedopustia, aby niekto zhodil Jacksonovu svätožiaru. Po premiére filmu sledovali Twitter, aby zhodili každého, kto prejavil šok alebo znechutenie z toho, čo videl.

1. Toto sú len obvinenia; 2. bol “preukázateľne nevinný” na súde; 3. neobťažoval Macaulaya Culkina; a 4. on bol sám len dieťa.

Z týchto argumentov je iba prvý logický. Ale za chvíľu sa k tomu vrátime.

Druhý argument odhaľuje ohromujúcu nevedomosť o základnej funkcii súdneho systému. Nikto nie je “preukázateľne nevinný” na súde. Môžete byť oslobodení, ak porota nie je presvedčená o dôkazoch, ktoré boli vznesené proti vám, ale to v žiadnom prípade neznamená, že ste “preukázateľne nevinný” – najmä keď je obžalovaný svetovo preslávená, milovaná, mega bohatá celebrita s armádou špičkových právnikov k dispozícii. Niekto v tejto pozícii sa môže doslova zbaviť obvinenia z vraždy.

Tretí a štvrtý argument sú tak ponižujúco hlúpe, že som v rozpakoch, že ich opakujem. Pokiaľ ide o argument Jackson “bol len dieťa” – nebol. Bol to dospelý človek – a nie intelektuálne zakrpatený, nevinný, či jednoduchý ako Forrest Gump alebo Lennie Small, ale umelec, génius a riaditeľ miliardovej ríše. Možno bol excentrický, ale vedel, čo robí.

Všetko, čo zostalo, je tvrdenie, že ide len o “obvinenia.” Obvinenia sú však len jednou časťou puzzle.

Ostatné diely puzzle sú dokázané a nesporné fakty:

1. Jackson vyhľadával a priatelil sa s predpubertálnymi chlapcami. Brával si týchto chlapcov ako spoločníkov a cestoval s nimi po svete. Táto skutočnosť je nespochybyteľná.

2. Jackson platil a obdarovával rodiny chlapcov. Táto skutočnosť je tiež nespochybniteľná.

3. Jackson si pozýval chlapcov do svojho domu, ktorý bol plný hračiek a sladkostí. Táto skutočnosť je nespochybniteľná.

4. Jackson si volal chlapcov do postele. Táto skutočnosť je nespochybniteľná.

5. Jackson mal pri posteli prichystané detské porno . Táto skutočnosť  je nespochybniteľná.

6. Posteľ bola v miestnosti za zamknutými dverami, na konci chodby vybavenej poplašnými systémami, ktoré by ho upozornili, keď sa niekto blíži. Táto skutočnosť  je nespochybniteľná.

7. Päť z chlapcov, ktorí zdieľali posteľ s Jacksonom, ho neskôr obvinili zo zneužitia. Táto skutočnosť  je tiež nespochybniteľná.

Ak by Jackson niekedy dal dary do náhodných rodín, povedal by som, že je to filantrop. Keby všetko, čo urobil, bolo, že si naplnil dom s hračkami, povedal by som, že je to trochu divný. Ale každým ďalším odhalením sa jeho život stáva temnejším a sadistickým.

V konečnom dôsledku dôkazy proti Jacksonovi sú tak silné, že hoci ho nikdy nikto neobvinil, stále by sme mohli povedať s istotou, že je to predátor. Fakty 1 až 6 sú dostatočne presvedčivé. Fakt 7 je len potvrdením. Naozaj, na žiadnej planéte, v žiadnom vesmíre, neexistuje žiadny dobrý dôvod, aby človek vyhľadával mladých chlapcov a zdieľal s nimi svoje lôžko.

Ak dospelý človek pozýva chlapcov do svojej postele, šance, že nie je pedofil, nemôžu byť väčšie ako, povedzme, 0,01%.  Ak je ten istý muž obviňovaný znova a znova, šanca už nemôže byť nazývaná “náhodou” vôbec. Ak niečo chodí ako kačica, letí ako kačica, vyzerá ako kačica a hovorí ako kačica, je technicky možné, že to nie je kačica?

Mimochodom, všetci skutočne súhlasia so základným bodom. Ak by niekto s menom Bob Smith alebo Mike Jones mal v obľube priateliť sa s malými chlapcami a spať s nimi, nikto by sa neobťažoval predstierať, že by mohlo existovať nejaké vysvetlenie jeho správania. Len Jackson dostal túto výhodu pochybnosti od niektorých ľudí, pretože dobre spieva a tancuje. Priznávam, že v oboch oblastiach bol veľmi nadaný. Ale on bol tiež obludné monštrum a žiadna tanečná schopnosť to nemôže zmierniť.

Rádio BBC sa podľa NME rozhodlo, že pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania už viac nebude púšťať Jacksonove piesne.

Matt Walsh

Zdroj