Bratislava 14. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Ivan Sekretarev)

Úroveň radiácie blízko vojenského testovacieho areálu v Bielom mori na severe Ruska, kde vo štvrtok vybuchla raketa, bola až 16-násobne vyššia ako normálne. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý sa odvoláva na ruskú meteorologickú službu Roshydromet

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Dmitry Peskov

Tá merala úroveň radiácie v prístavnom meste Severodvinsk, kde šesť staníc zaznamenalo úroveň gama žiarenia štvor až 16-násobne vyššiu ako je normálna úroveň 0,11 mikrosievertu za hodinu. Jedna stanica namerala až 1,78 mikrosievertu za hodinu, čo je síce vysoko nad normálnou, ale ešte stále pod hranicou nebezpečnej úrovne radiácie. Podľa odborníkov by však aj takáto úroveň radiácie mohla ľuďom spôsobiť menšie ujmy.

Informácie Roshydrometu tak popierajú pôvodné správy úradov v Severodvinsku, ktorý sa nachádza 47 kilometrov od obce Njonoksa blízko zmieneného areálu. Tie tvrdili, že úroveň radiácie bola krátko po výbuchu vyššia asi 40 minút a potom sa vrátila na normálne hodnoty. Meteorologická služba však tvrdí, že nárast radiácie trval dve a pol hodiny.

Ruská štátna spoločnosť pre atómovú energiu Rosatom uviedla, že výbuch nastal počas testovania raketového motora na pohon s rádioizotopmi, ktoré sa odohralo na plošine v mori. Vyžiadal si životy piatich vedcov a ďalších troch zranil. Explózia vyvolala medzi miestnymi obyvateľmi paniku, pričom mnohí si kúpili jód, ktorý dokáže obmedziť následky radiácie. Vyčerpanie zásob jódu hlásia napríklad lekárne z miest Archangeľsk a Severodvinsk.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa v utorok odmietol podrobnejšie vyjadrovať o teste a novinárom len povedal, že sa “nehody, bohužiaľ, stávajú”. Zdôraznil však, že ruský sektor jadrového inžinierstva “výrazne prevyšuje úroveň, ktorú sa v súčasnosti podarilo dosiahnuť ostatným krajinám”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj