Žilina 5. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Dva varianty dohody o vysporiadaní obchodných vzťahov mesta Žilina so súkromnými spoločnosťami podnikateľa Georgea Trabelssieho dnes predstavil žilinský primátor Peter Fiabáne. Pri oboch variantoch je mesto ochotné vzdať sa svojho väčšinového podielu v Žilinskej parkovacej spoločnosti (ŽPS), na druhej strane má eminentný záujem o získanie rozostavaného športového areálu na Karpatskej ulici, ktorý plánuje dobudovať. Oba varianty zmlúv plánuje Fiabáne predložiť poslancom ešte do Vianoc na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Peter Fiabáne

Podľa žilinského primátora sú návrhy zmlúv výsledkom približne desaťmesačných rokovaní. „Sú problémy a vzťahy, ktoré dlhodobo traumatizujú Žilinu a jej obyvateľov. Ešte pred mojím nástupom do funkcie som avizoval, že sa budem usilovať o vysporiadanie vzťahov medzi mestom a súkromnými spoločnosťami Georgea Trabelssieho. Nikdy doteraz sa mestu v rokovaniach so súkromnými spoločnosťami pána Trabelssieho nepodarilo získať tak veľa, ako máme šancu získať dnes,“ uviedol Fiabáne.

Pri prvom variante dohody Žilina od podnikateľa získa parkovaciu politiku, rozostavaný areál na Karpatskej ulici a kaštieľ v Bytčici zámenou za obchodný podiel v ŽPS a nehnuteľnosti na Košickej ulici. Druhý variant predpokladá vysporiadanie, pri ktorom do rúk mesta prejde parkovacia politika, rozostavaný areál na Karpatskej ulici, areál Domu techniky a športová hala Korytnačka. Spoločnosti Georgea Trabelssieho by v takom prípade získali obchodný podiel ŽPS, nehnuteľnosti na Košickej ulici a doplatok vo výške 6 280 583 eur.

„V prípade schválenia dohody bude od 1. januára 2020 parkovanie plne v správe mesta Žilina a všetky zmluvy so ŽPS budú ukončené,“ dodal Fiabáne s tým, že samospráve bude patriť aj zvyšných 40 % vyberaných poplatkov na parkovnom, ktoré doteraz inkasovala parkovacia spoločnosť. Oba varianty dohody predloží primátor na schválenie mestskému zastupiteľstvu na mimoriadnom rokovaní, ktoré sa uskutoční ešte do Vianoc.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj hovorkyňu akciovej spoločnosti SIRS Ivanu Strelcovú. „Predkladané materiály sú kompromisom, na ktorý je skupina SIRS ochotná pristúpiť za účelom definitívneho usporiadania viacerých komplikovaných vzťahov s mestom Žilina. Naším záujmom je definitívne vyriešiť dlhodobé problémové vzťahy na oboch stranách sporu. Skupina SIRS patrí k významných zamestnávateľom a naším záujmom je vo všetkých oblastiach nášho pôsobenia udržiavať vecné a vzájomne dobré vzťahy pre všetky zainteresované strany. Aj v tomto prípade sme preto vyvinuli maximálnu snahu a ústretovosť pre vyriešenie problémov, ktoré vníma mesto Žilina,“ uviedla hovorkyňa SIRS, a. s.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj