Prešov 8. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Mesto Prešov chystá obnovu nádvoria pred národnou kultúrnou pamiatkou Park kultúry a oddychu (PKO) Čierny orol. Investícii v odhadovanej výške 600-tisíc eur bez DPH predchádzal archeologický výskum v hodnote takmer 30-tisíc eur, ktorý ukončili minulý týždeň. Jedinou podmienkou teraz ostáva schválenie prostriedkov na rekonštrukciu prešovským mestským zastupiteľstvom v budúcoročnom rozpočte. Schvaľovať ho majú na decembrovom rokovaní

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke primátorka Prešova Andrea Turčanová v historickej sále PKO Čierny orol

Ako agentúru SITA informovala riaditeľka PKO Čierny orol Edita Hudáková, mesto Prešov začalo s rekonštrukciou historickej budovy Čierneho orla ešte v minulom roku. Práce na tejto obnove stáli 438-tisíc eur a realizovala ich firma Čech, s.r.o. Prešov. Keďže ide o historický objekt, zhotoviteľ postupoval podľa odporúčaní Pamiatkového úradu Slovenskej republiky s dôrazom na zachovanie architektonických detailov. „Tento rok sme ukončili prvú etapu obnovy historickej pamiatky Čierny orol. Zrekonštruovali sme fasádu, urobili sa nové mreže na okná a budova dostala nový vzhľad,“ uviedla Hudáková.

Zámerom mesta je pokračovať v obnove historického areálu, súčasťou ktorého je aj renovácia nádvoria Čierneho orla. „Štúdia je už pripravená, rozbehnuté sú aj stavebné povolenia. Podmienkou ale bolo, že musí byť urobený archeologický prieskum. Ten ukončili minulý týždeň, na základe čoho môže Pamiatkový úrad vydať súhlas s výstavbou a môžeme urobiť súťaž na zhotoviteľa stavby,“ dodala Hudáková. Archeologický výskum, za ktorý mesto zaplatilo vyše 29 200 eur, bol rozdelený na dve etapy. Prvá etapa zahŕňala terénny výskum, ktorého cieľom bolo identifikovať a preskúmať archeologické objekty na mieste navrhovanej stavby. Realizovaný bol formou dvoch ručne kopaných sond, pričom zhotoviteľ výskumu vychádzal aj z historických mapových podkladov. Výskum robila spoločnosť Archeológia Zemplín, s.r.o. Michalovce.

Vyhotovená je aj dokumentácia s návrhom postupu výskumných prác pre druhú etapu, ktoré budú robiť súbežne so stavebnými prácami na obnove samotného nádvoria. „Jediná dôležitá podmienka teraz je, aby poslanci schválili dostatočné investície v budúcoročnom rozpočte. Predbežná plánovaná investícia na kompletnú rekonštrukciu nádvoria až po Slovenskú ulicu je 600-tisíc eur bez DPH. Ak by sa nenašlo toľko peňazí, už sme s vedením mesta rozprávali, že by sa to rozdelilo na dve etapy. Najprv nádvorie pred Čiernym orlom a potom výstup na Slovenskú ulicu. V takom prípade by prvá z týchto etáp stála približne 400-tisíc eur bez DPH,“ informovala agentúru SITA riaditeľka PKO.

Park kultúry a oddychu Čierny orol sa nachádza na Hlavnej ulici v historickom centre Prešova. Objekt je zapísaný v ústrednom zozname pamiatkového fondu, registri nehnuteľností národných kultúrnych pamiatok. S hlavným námestím je prepojený úzkou pasážou s nádvorím. Budovu postavili v 40. rokoch 19. storočia a po rozsiahlom požiari v roku 1887 bola stavebne upravená v neorenesančnom štýle. Objekt slúži od svojho vzniku na kultúrno-spoločenské účely ako objekt mestskej reduty. Budova má tri podlažia, z toho jedno podzemné a dve nadzemné.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj