Berlín 20. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Axel Schmidt)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok v reakcii na stredajšiu streľbu v meste Hanau v Hesensku, motivovanú údajnými krajne pravicovými názormi 43-ročného nemeckého občana, vyhlásila, že rasizmus je jed, ktorý je prítomný v nemeckej spoločnosti. Informovali o tom agentúry DPA a AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

„Rasizmus je jed. Nenávisť je jed. A tento jed existuje v našej spoločnosti a je zodpovedný už za priveľa zločinov — od zločinov NSU (pravicovo-extrémistickej skupiny Národnosocialistické podzemie), vraždu Waltera Lübckeho až po vraždy v Halle,“ vyhlásila. „So všetkou silou a rozhodnosťou sa postavíme proti tým, ktorí sa pokúšajú v Nemecku rozdeľovať,“ dodala. Kancelárka zdôraznila, že Nemecko verí v „dôstojnosť“ každého človeka bez ohľadu na jeho rasu či etnickú príslušnosť.

„Dnešok je pre našu krajinu veľmi smutným dňom,“ povedala Merkelová v krátkom vyhlásení a vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám obetí. Dodala, že je v úzkom kontakte so všetkými príslušnými orgánmi a priebežne ju informujú o vývoji vyšetrovania. Hoci je podľa nej ešte priskoro na celkové zhodnotenie tohto násilného činu, veľa nasvedčuje tomu, že páchateľ konal na základe „pravicovo-extrémistických a rasistických motívov“.

Predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová na Twitteri napísala, že myslí na obete, ich rodiny a priateľov. Občanov vyzvala, aby spoločne vyjadrili nesúhlas s krajne pravicovým násilím.

Sústrasť smútiacim rodinám vyjadril na Twitteri podľa denníka Die Welt aj francúzsky prezident Emmanuel Macron: „V tomto boji za naše hodnoty a ochranu našej demokracie stojím na strane kancelárky (Angely) Merkelovej“.

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer pripomenul, že vo štvrtok vstúpil do platnosti nový zbraňový zákon, od ktorého očakáva pokrok v boji proti extrémizmu. „Zbrane nepatria do rúk extrémistov,“ povedal.

Strelec identifikovaný ako 43-ročný Tobias R. v dvoch baroch s vodnými fajkami v Hanau zastrelil v stredu večer deväť ľudí. Neskôr boli v jeho byte nájdené dve mŕtve osoby — okrem samotného strelca išlo o jeho 72-ročnú matku.

Turecké veľvyslanectvo v Berlíne podľa agentúra Anadolu Medzi obeťami je päť tureckých občanov, citovala slová. Útok ukazuje, že v Európe sú „rasizmus a islamofóbia“ na vzostupe, uviedlo v osobitnom vyhlásení turecké ministerstvo zahraničných vecí a vyzvalo nemecké orgány na boj proti xenofóbii.

Nemecká spolková prokuratúra násilný čin vyšetruje ako terorizmus. Páchateľ zanechal video obsahujúce krajne pravicové a extrémistické názory, v ktorom sa k činu priznáva.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj