Bukurešť 10. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Vonkajšia dimenzia rumunského predsedníctva v Rade EÚ sa okrem iného zameria na pokračujúce snahy o rozšírenie Únie o krajiny západného Balkánu, prehĺbenie vzťahov s krajinami Východného partnerstva, lepšiu spoluprácu s NATO a Spojenými štátmi. V oblasti migrácie je Bukurešť proti systému väčšinového hlasovania, ak by prišlo na otázku kvót pre utečencov

Na snímke rumunský minister zahraničných vecí Teodor Melešcanu

Uviedol to vo štvrtok v Bukurešti rumunský minister zahraničných vecí Teodor Melešcanu počas stretnutia s európskymi novinármi na úvod rumunského predsedníctva v Rade EÚ.

Podľa jeho slov je externá dimenzia rumunského predsedníctva zameraná na štyri základné oblasti: bezpečnosť a obrana, západný Balkán a Turecko, Východné partnerstvo a úloha EÚ v multilaterálnom svete a OSN.

V rámci oblasti bezpečnosti a obrany chce Rumunsko zabezpečiť dostatok finančných zdrojov v rámci budúceho sedemročného rozpočtu EÚ. V rámci politiky susedstva Bukurešť podporuje politiku rozširovania Únie v oblasti západného Balkánu, v čom podľa jeho slov bude o rok určite pokračovať aj chorvátske predsedníctvo EÚ. Melešcanu zdôraznil, že EÚ musí krajinám tohto regiónu prisľúbiť “hodnoverný časový harmonogram” členstva.

Podľa jeho slov je tiež potrebné pokračovať v dialógu s Tureckom ako pre EÚ strategicky významnou krajinou.

Rumuni chcú rovnako prispieť k prehĺbeniu vzťahov s krajinami Východného partnerstva. Melešcanu pripomenul, že tento projekt v roku 2019 oslávi svoje desiate výročie vzniku. Naznačil, že Rumunsko má v pláne niekoľko podujatí venovaných týmto krajinám, ktoré majú zhodnotiť, čo sa za desať rokov programu podarilo urobiť a aká má byť ďalšia budúcnosť tejto politiky EÚ.

V oblasti multilaterálnych vzťahov bude Rumunsko na čele EÚ dbať na to, aby sa naďalej prehlbovali vzťahy s NATO a tiež s USA. Rumunsko chce klásť väčší dôraz ja na spoluprácu v čiernomorskej oblasti a vo vzťahoch s krajinami strednej Ázie, kde je žiaduce zlepšiť vzájomné prepojenie.

Pri otázkach o brexite Melešcanu uviedol, že si treba počkať na vývoj v Británii v najbližších dňoch. Ohľadne migrácie Rumunsko podporuje Akčný plán EÚ pre Afriku a dôraz na užšie vzťahy s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov. Ohľadom systému kvót sa Bukurešť prikláňa k tým, ktorí sú za konsenzus, a nie za väčšinové hlasovanie, ktorým by väčšie štáty mohli v tejto otázke prehlasovať menšie krajiny. Rovnakú pozíciu majú napríklad aj štáty Vyšehradskej štvorky (V4).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj