Bratislava 30. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava odštartuje s podtitulom „Zaostrené na dobrý film“ v polovici nasledujúceho mesiaca svoj 27. ročník. Hlavný program festivalu sa uskutoční v dňoch od 11. do 17. marca v kinách Lumiere a Mladosť, sprievodný program v podobe koncertov a párty zas v novom festivalovom dejisku, legendárnom V-klube

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke filmový festival Febiofest v Bratislave

Febiofest tento rok ponúkne program nielen pre filmových fajnšmekrov, ale aj filmové príbehy pre širšie publikum. Ambíciou festivalu je zasiahnuť divákov a diváčky rôznych vekových a záujmových skupín hľadajúcich dobrý film. V stálom záujme podujatia pritom podľa organizátorov je objavovať a prinášať neopozerané a kvalitné filmové tituly zo svetových festivalov, novinky z domáceho slovenského i susedného českého filmu, prostredníctvom medzinárodnej súťaže reflektovať dianie v strednej Európe, prinášať výnimočných hostí, silný a rešpektovaný Industry program pre filmových profesionálov a v neposlednom rade oslovovať nové divácke skupiny. „Bratislava ako rýchlo rastúce hlavné mesto potrebuje mať jeden hlavný reprezentatívny filmový festival. Febiofest má na to najlepšie predpoklady – svojou tradíciou, odvážnym filmovým programom a výrazným rozvojom programu pre domácich i zahraničných filmových profesionálov,“ povedal nový umelecký riaditeľ festivalu Ondrej Starinský. „Veríme, že zaujme a osloví nielen skalných festivalových návštevníkov, ale aj celkom nových, ktorí dajú tohtoročnej novej várke ‘febiofilmov’ šancu možno po prvý raz. Cielime hľadáčikom aj na nových divákov, zaostrujeme opäť na dobrý film,“ dodala nová výkonná riaditeľka podujatia Ľubica Orechovská.

Tohtoročný festival prinesie počas siedmich dní vyše sto snímok, medzi nimi v premiérach nové slovenské filmy, ktoré zaujali aj na svetových festivaloch ako Berlinale či Rotterdam, oceňované a výnimočné zahraničné tituly, ktoré sa nedostanú do bežnej kinodistribúcie a majú na konte uvedenia na prestížnych festivaloch v Cannes, Benátkach či Toronte, medzinárodnú súťaž, diela klasikov, nočné projekcie aj rozšírený detský filmový program. Mnohé zo snímok uvidia diváci a diváčky v exkluzívnych prvých slovenských uvedeniach. Kľúčovou programovou sekciou pritom zostáva súťaž krátkych filmov V strede Európy, v ktorej sa stretnú hrané, dokumentárne a animované snímky do 30 minút z krajín V4, Rakúska a po novom aj z Ukrajiny. Pre diváčky a divákov, ktorí idú na istotu a hľadajú to najlepšie od oceňovaných autorov, sú určené sekcie Film + a Osobnosti. Premiéry nových domácich filmov ponúkne sekcia Slovenská filmová krajina, ktorá je posledné roky divácky najúspešnejšou a najnavštevovanejšou. Zrkadlo minulosti zaujme s nanovo digitalizovanými dielami zlatého fondu slovenskej a českej kinematografie, ale aj dielami svetových klasikov ako David Lynch či David Cronenberg. V programe budú pokračovať i sekcie pre náročného diváka Bez limitov a Kinoikon+, určené pre tých, ktorí sa neboja dokumentov, experimentov a posúvania hraníc kinematografie. Fanúšikov hororov a nočných premietaní poteší Planet Dark. Febiofest už tradične neopomenie ani najmladších divákov, pričom tento rok prinesie ešte bohatší Filmový kabinet deťom. Program pre filmových profesionálov Industry Days opäť predstaví zástupcom zahraničných filmových festivalov desiatku najočakávanejších pripravovaných slovenských filmových projektov a vytvorí tak platformu na stretnutie svetových profesionálov a domácich producentov.

Festival zároveň tradične vycestuje i do regiónov. Tento rok s kolekciou štyroch festivalových filmov z hlavného programu zavíta do ďalších pätnástich slovenských kín.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj