Bratislava 22. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TARS/AP-Dmitry Lovetsky)

Členovia medzinárodnej Spoločnej vyšetrovacie skupiny (JIT), ktorá skúma okolnosti zrútenia malajzijského Boeingu nad Donbasom v roku 2014, neprejavili záujem o ruské údaje o ukrajinskej rakete, ktorá zostrelila lietadlo, oznámil v rozhovore pre agentúru RIA Novosti námestník generálneho prokurátora RF Nikolaj Vinničenko

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke miesto havárie a trosky lietadla Boeing 777 Malajzijských aerolínii pri dedine Hrabovo v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

Povedal, že ruská strana odovzdala Holandsku, ktoré riadi vyšetrovanie JIT, nielen dáta z ruských radarov, ale aj dokumenty svedčiace o tom, že raketa Buk, ktorá zasiahla Boeing, patrila Ukrajine.

“Bolo úplne dokázané, že raketa, ktorej úlomky predstavila Spoločná vyšetrovacia skupina, je ukrajinská. Ale znovu vidíme, ako JIT, rovnako ako v prípade predošlých dát z ruských radarov, jednoducho mlčí a vôbec nereaguje na túto informáciu poskytnutú pred 4 mesiacmi. Nikto z tejto skupiny vyšetrovateľov neprejavil želanie pricestovať a zoznámiť sa s dokumentmi. Zdôrazňujem, že spoločná vyšetrovacia skupina neprejavila žiadny záujem o tieto dokumenty,” povedal Viničenko.

Predtým medzinárodná vyšetrovacia skupina (JIT) zverejnila priebežné výsledky vyšetrovania príčiny zrútenia malajzijského Boeingu. Podľa názorov expertov bolo lietadlo zostrelené protileteckými komplexom Buk, ktorý mal patriť 53. protilietadlové raketové brigáde z Kursku.

Ministerstvo zahraničia RF vyhlásilo, že obvinenia JIT z ruskej účasti na havárii malajzijského Boeingu nie sú podložené a vzbudzujú ľútosť, vyšetrovanie je predpojaté a jednostranné. Ruský prezident Vladimir Putin neskôr poznamenal, že Rusko nepúšťajú k vyšetrovaniu leteckej katastrofy na východe Ukrajiny a že Moskva môže uznať výsledky vyšetrovania, keď sa ho plnoprávne zúčastní.

Všetky rakety, ktorých motor ukázala holandská komisia, ktorá vyšetruje zrútenie malajzijského lietadla MH17 na východe Ukrajiny, boli dané (v Rusku – poz. red.) do šrotu po roku 2011, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov tiež neraz hovoril, že Rusko kategoricky popiera obvinenia z účasti na haváriu malajzijského Boeingu.

Dopravné lietadlo Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines, ktorý smeroval z Amsterdamu do Kuala Lumpur (let MH17) sa zrútil 17. júla roku 2014 v Doneckej oblasti. Všetkých 298 ľudí na jeho palube zahynulo. Obe strany vnútroukrajského konfliktu popierajú vinu na tejto tragédii.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj