Jeruzalem 13. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner, Murat Cetinmuhurdar)

Tyranom, ktorý masakruje palestínske deti, nazval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v rámci najnovšej diplomatickej prestrelky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten predtým označil Erdogana za diktátora a “tragéda”. Píše o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na kombosnímke Benjamin Netanjahu a Recep Tayyip Erdogan

Verbálny konflikt oboch lídrov sa začal po tom, ako Erdoganov hovorca Ibrahim Kalin ešte v utorok odsúdil Netanjahuovo vyhlásenie, podľa ktorého je Izrael výlučne “národným štátom Židov”.

“Odsudzujem tento neslýchaný rasizmus,” napísal v tejto súvislosti Kalin po turecky aj po anglicky na svojom Twitteri.


Izraelský premiér na Kalina reagoval v stredu ráno, keď napísal, že “turecký diktátor Erdogan útočí na izraelskú demokraciu, zatiaľ čo jeho väzenia sú preplnené novinármi a sudcami. Aký to vtip!”.

Turecký prezident izraelskému premiérovi odpovedal ešte v ten istý deň, keď na verejnom zhromaždení vyhlásil: “Hej, Netanjahu, spamätaj sa! Ty si tyran! Tyran, ktorý masakroval sedemročné palestínske deti!”.

Celý incident sa začal odvíjať vtedy, keď izraelská ministerka kultúry Miri Regevová za stranu Likud v televíznom vystúpení varovala voličov, aby nepodporovali hlavného politického rivala tejto strany, pretože ten sa môže spojiť so stranami izraelských Arabov – čo je však podľa AFP veľmi nepravdepodobný scenár.

Na to reagovala prostredníctvom svojho Instagramu izraelská herečka a modelka Rotem Selaová, ktorá napísala: “Kedy, do čerta, niekto v tejto vláde konečne verejnosti povie, že Izrael je štátom všetkých svojich občanov a že všetci ľudia boli stvorení rovní jeden druhému?”.

Práve tento Selaovej názor napadol izraelský premiér vyhlásením, ktoré sa stalo rozbuškou najnovšieho incidentu v turecko-izraelských vzťahoch, keď napísal, že “Izrael nie je štátom všetkých svojich občanov. Podľa zákona o národnostiach, ktorý naša vláda prijala, je Izrael výlučne národným štátom Židov”.

Vzťahy tureckého prezidenta a izraelského premiéra sú už dlhodobo napäté – okrem iného aj v súvislosti s tým, že Erdogan tradične vystupuje ako hlasný podporovateľ práv Palestínčanov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj