Kolombo 30. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chamila Karunarathne)

Srílanské úrady identifikovali 42 cudzincov medzi 253 ľuďmi zabitými počas série samovražedných bombových útokov cez veľkonočné sviatky. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke muži nesú mŕtve telo z kostola sv. Sebastiána po explózii v meste Negombo na Srí Lanke

Ďalších 12 cudzincov je stále nezvestných a mohli by byť medzi neidentifikovanými telami v policajnej márnici v Kolombe. Päť zranených cudzincov je stále v nemocnici po tom, ako 21. apríla došlo k výbuchom v kostoloch a hoteloch, ku ktorým sa prihlásila skupina Islamský štát.

Podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí bol najväčší počet spomedzi cudzích štátnych príslušníkov z Indie (11), Británie (6), Číny (4) a Dánska (3). Saudská Arábia, Španielsko a Turecko stratili po dvoch svojich občanoch a USA, Holandsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Japonsko a Bangladéš po jednom. Ďalších šesť osôb malo viac ako jedno občianstvo.

Úrady predtým informovali, že medzi obeťami bolo 40 cudzincov, ale nespresnili ich štátnu príslušnosť. Do vlasti zatiaľ vrátili pozostatky 25 cudzincov.

Identifikácia obetí v luxusných hoteloch bola ťažká, keďže mnoho tiel bolo zmrzačených.

Srílanská vláda vyhlásila po bombových útokoch výnimočný stav a zakázala dve džihádistické skupiny obviňované zo zodpovednosti za explózie.

Mnohí turisti opustili po útokoch krajinu. Niektoré štáty varovali pred cestovaním na Srí Lanku a počet zahraničných návštevníkov sa prudko znížil.

Srílanské ministerstvo financií očakáva v tomto roku 30-percentný pokles turistickej návštevnosti, čo bude viesť k zníženiu tržieb o približne 1,5 miliardy dolárov (1,3 mld. eur).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj