Moskva 1. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Líder vládnej strany Jednotné Rusko a premiér Dmitrij Medvedev apeloval na svojich spolustraníkov, aby podporovali investigatívnu žurnalistiku, a navrhol organizovať súťaž o najlepší investigatívny článok

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ruský premiér Dmitrij Medvedev

V článku zverejnenom v pondelok v denníku Izvestija pritom Medvedev zdôraznil, že táto podpora sa týka práce skutočných investigatívnych novinárov, “nie tých, ktorí vyrábajú a šíra falošné správy”.

V článku, ktorý vyšiel krátko pred zjazdom vládnej strany, Medvedev vyzval spolupracovníkov, aby “sa naučili komunikovať a spolupracovať” s investigatívnymi novinármi.

Žiada tiež členov strany, aby podporovali “externých kontrolórov” – médiá, blogerov, občianskych aktivistov, ktorí šíria informácie na sociálnych médiách.

“S tými, ktorí skutočne odhaľujú akútne problémy, zápasia s nespravodlivosťou a porušovaním zákona, musíte budovať úzke partnerstvá,” apeloval Medvedev.

Vo svojom článku priznáva, že Jednotné Rusko zažíva zo strany občanov krízu dôvery. Poukázal na to, že “nadutosti a chrapúnstva” môžu stranu zbaviť práve vnútorné a vonkajšie kontrolné mechanizmy vrátane článkov v médiách.

V uplynulých týždňoch v Rusku rezonoval prípad zadržania investigatívneho novinára Ivana Golunova, ktorý pracuje pre spravodajský portál Meduza.

Zadržaný bol na základe podozrenia z prechovávania drog. Tie sa našli nielen uňho pri zadržaní, ale aj v jeho byte. Novinár tvrdí, že drogy mu policajti podhodili. Je tiež presvedčený, že ide o pomstu za jeho investigatívne články, ktoré sa týkali biznisu v pohrebných službách.

Na Golunovovu podporu sa spustila mohutná kampaň, ktorej dôsledkom bolo, že trestného stíhanie voči nemu bolo ukončené. Príslušné úrady teraz naopak vyšetrujú konanie policajtov zasahujúcich pri Golunovovom zadržaní.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj