Praha 9. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Portál Lidovky 2. februára informoval, že niektorí vedci, ktoré dostali vyznamenania z rúk prezidenta Miloša Zemana, vyhlasujú, že sú vystavení tlaku. Vďaka tomu vo výsledku prichádzajú o svoju pozíciu. Lidovky namiesto toho, aby hovorili o možnom prostredí útlaku vo vedeckých kruhoch a nenávisti k politickým oponentom, hovoria o Zemanovej kliatbe

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Miloš Zeman

Dlhoročný vedec Fyzikálneho ústavu Akadémie vied profesor Jaroslav Šesták vyhlásil, že bol nútený odísť z vedeckej obce po tom, čo bol vyznamenaný prezidentom Milošom Zemanom, píšu Lidovky. Portál ďalej prináša informácie o historikovi Michalovi Macháčkovi, ktorý bol vysoko oceňovaný za knihu o československom prezidentovi Gustavovi Husákovi. Ten bol tiež z rúk prezidenta Zemana vyznamenaný. Namiesto kariérneho rastu ale takisto opustil vedecké prostredie s tým, že k tomu bol “v podstate dotlačený po prevzatí vyznamenania.

Portál zverejnil reakciu riaditeľa Fyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR Michaela Prouza, ktorý záležitosť okolo profesora Šestáka okomentoval slovami, že v prípade odchodu jeho zamestnanca sa jedná o štandardnú záležitosť, ktorá nie je spojená s vyznamenaním od prezidenta.

V žiadnom prípade nedošlo k vyhodeniu. Pán profesor mal zmluvu na dobu určitú. Vzhľadom k tomu, že má postavenie emeritného pracovníka Akadémie vied, zmluva – veľmi malý úväzok mu nebola predĺžená,cituje portál slová Prouzu.

Šesták ale, podľa informácií Lidoviek, trvá na svojom a rovnako ako historik Macháček poukazuje na skutočnosť, že z Akadémie vied Českej republiky pochádza neúspešný kandidát na prezidenta SR Jiří Drahoš. Obaja vedci hovoria, že v Akadémii vied Drahoš mnoho priaznivcov a prezident Zeman tam pôsobí ako handra na býka, píše portál.

Podobne hovoril v minulosti aj kandidát na prezidenta, umelec Vladimír Franz. Potom, čo podporil prezidenta Zemana vo voľbách, bol umelcami a divadelníkmi valorizovaný, nehľadiac na všetky svoje zásluhy v profesii.

Vyjadrenie Šestáka sa redakcii Sputnik získať nepodarilo, Macháček záležitosť odmietol komentovať.

Zemanova kliatba, alebo kvitnúce nedemokratické prostredie v slovenskej vede a umení?

Je znepokojujúce čítať podobné príbehy s ohľadom na fakt, že prezident Miloš Zeman bol zvolený v demokratických, slobodných voľbách občanmi Českej republiky. Ak hovoria vyššie spomínaní vedci a umelci pravdu, zdá sa, že sa v českom vedeckom a umeleckom prostredí minimálne niečo deje.

V prípade, kedy nie je okolie schopné uniesť vyznamenanie od slobodne a demokraticky zvoleného prezidenta, nebolo by viac zodpovedajúce hovoriť skôr o nenávistných a antidemokratických kruhoch vnútri akademického a umeleckého prostredia než o Zemanovej kliatba, ako to robia Lidovky?

Z prostej logiky veci vyplýva, že ak je prevzatie vyznamenania z rúk prezidenta skutočne kliatbou, ako píše portál, potom naozaj žijeme v neslobodnej spoločnosti, kde sa odlišný názor trestá. V danom prípade, podľa slov spomínaných vedcov a umelcov, vyhadzovom z práce pardon nepredĺžením pracovnej zmluvy a podobnými trikmi.

Ide o pokus Lidoviek zamiesť informácie o nedemokratických sklonoch vo vedeckých kruhoch pod koberec? Z vyššie uvedených výpovedí si musí každý urobiť obrázok sám. Avšak v krajine, kde sú ľudia presvedčení demokrati zakladajúci si na slobode slova, slobode myslenia a na klasickej politickej súťaži, nie je možné, aby v priamej voľbe demokraticky a slobodne zvolený prezident bol kliatbou. A už vôbec nie tým, že udeľuje vyznamenania Za zásluhy ľuďom, za ktorými stojí hmatateľný kus práce.

Všetci vzdelaní ľudia zo strednej Európy poznajú obrázky spojeneckými náletmi na uhoľ spálených a vybombardovaných Drážďan či rozbombardovaného Berlína roku 1945, kde namiesto domov stáli len holé, obhorené múry. Všetci poznajú obrázky toho, kam to vedie, keď to zájde moc ďaleko. Len málo z nás sa pýta, čím to všetko začalo. Prostá odpoveď. Všetko začalo vylučovaním ľudí s nesprávnym názorom z demokratickej diskusie a verejného priestoru.

Ak sú ľudia skutočne vypudzovaní z pracovných kolektívov a diskriminovaní na základe vyznamenania od demokraticky zvoleného prezidenta, potom sme na ceste k Drážďanom a Berlínu roku 1945. A autor článku Lidoviek so svojou Zemanovou kliatbou premeškal svoju šancu postaviť sa tomuto scenáru do cesty.


Zdroj