Bratislava 9. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jean-Christophe Bott/Keystone via AP)

Vojaci Bundeswehru nemôžu na let do Afganistanu použiť lietadla nemeckých ozbrojených síl, čo je dôvod, prečo musia siahnuť po amerických vojenských dopravných lietadlách C-17. Uviedol to denník Spiegel

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke vojenské lietadlo C-17

Situácia podľa denníka súvisí s odmietnutím Azerbajdžanu poskytnúť NATO povolenie na let nad jeho územím. Nemecké letectvo však obvykle každý týždeň lieta cez územie Strednej Ázie do mesta Mazáre Šeríf v severnom Afganistane, kde sú vojská Bundeswehru umiestnené.

Uvádza sa, že kvôli odmietnutiu Azerbajdžanu povoliť lety vzdušným priestorom krajiny, museli na konci marca lietadlá Bundeswehru zrušiť let do Mazáre Šeríf.

V správe Bundeswehru sa uvádza, že do konca apríla je viacero letov nemeckých lietadiel “pozastavených”, a to kvôli sporom s Azerbajdžanom.

Veliteľstvo Bundeswehru zároveň vyhlásilo, že odlety a prílety vojakov Bundeswehru sú “zaistené”, keďže ako alternatíva môžu byť použité lietadlá vzdušných síl americkej armády. Tie však podľa denníka používajú inú trasu.

Denník pritom zdôrazňuje, že lietadlá NATO sa už skôr niekoľkokrát stretli s problémami pri získavaní povolenia na využívanie vzdušného priestoru krajín.

Spiegel pripomína, že Irán v roku 2011 zakázal preletieť vzdušným priestorom krajiny lietadlu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá mierila do Indie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj