Damask 23. januára 2019 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Syrian Civil Defense White Helmets)

Kontroverzná “dobrovoľnícka humanitárna a domobranná” organizácia Biele prilby (White Helmets), ktorá údajne “zachraňuje Syrčanov zo sutín” je v skutočnosti takou elitnou skupinou na podporu a rozšírenie hegemónie USA a Veľkej Británie vo svete, že si za to zaslúži najrôznejšie ocenenia

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

O činnosti kontroverznej organizácie Biele prilby informuje na RT nezávislá investigatívna novinárka Vanessa Beeleyová, ktorá je editorkou serveru 21st Century Wire a pravidelne sa v Sýrii na vlastné oči presviedča o skutočných činoch Bielych prilieb.

Nedávno komisia Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku odhalila šokujúce dôkazy o účasti Bielych prilieb na obchodovaní s orgánmi v Sýrii. Lukratívny obchod s ľudskými časťami tela, kosťami, krvou a orgánmi je jedným zo skrytých aspektov vojny.

Pravdepodobnosť zapojenia Bielych prilieb do týchto hanebných aktivít vyvoláva otázky, ktoré je potrebné zodpovedať.

Prečo šokujúce odhalenie v New Yorku sprevádzalo mediálne ticho korporátnych médií prítomných na tlačovej konferencii o daných činnoch?

Ani jedno médium sa touto záležitosťou nezaoberalo. Uprednostnili odklon na komfortnejšie problémy, ktoré nespochybňovali ikonizáciu Bielych prilieb, ktorú doteraz pre prakticky všetky médiá vytvárali už od založenia skupiny v roku 2013 v Jordánsku a Turecku.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Snímka z prezentácie riaditeľa Nadácie pre štúdium demokracie Maxima Grigorieva

Uvedná snímka je z prezentácie riaditeľa Nadácie pre štúdium demokracie Maxima Grigorieva, ktorý v rámci panelu BR OSN v New Yorku v decembri 2018, vysvetľoval situáciu.

“V júli 2017 som hovoril s obyvateľmi okresov východného Aleppa, ktorí boli okupovaní rôznymi extrémistickými ozbrojenými skupinami aj s podporou Bielych prilieb. Napríklad Salaheddin Azazi bol rezidentom oblasti Jib Al Qubbeh,” spomínal na tlačovej besede Grigoriev.

Azazí prezradil detaily útoku frontu Nusra v novembri 2016 na civilistov, ktorí sa pokúšali utiecť cez sýrske a ruské humanitárne koridory. Biele prilby boli privolané po bombovom útoku “režimu”, ktorý vyústil do civilného masakru.

Médiá situáciu úplne skreslili. “Moja úplná správa o tejto udalosti aj o zapojení Bielych prilieb do masakru a následnej krádeže mnohých osobných vecí mŕtvych a umierajúcich ľudí  je tu. Telá mŕtvych a umierajúcich boli ponechané bez dozoru po dobu desiatich hodín na ulici po útoku rakety skupiny Nusra, ktorá zabila 15 civilistov. Biele prilby obetiam nepomohli, ukradli ich veci,” uviedol Salaheddin Azazi z dediny Jib Al Qubbeh – očitý svedok udalostí z 30. novembra 2016.

“Sprostredkovatelia”

Azazzi ako aj ďalší muž, Ammar Al Bakr opísali, ako Biele prilby boli “sprostredkovateľmi” pre obchodníkov s orgánmi.

“Vodiči z radov Bielych prilieb zobrali telá zranených alebo zosnulých na tureckú hranicu. Mnohí zranení mali ľahké poranenia, nič, čo by vyžadovalo hospitalizáciu, ale telá sa vrátili bez orgánov,” vysvetlil Ammar Al Bakr.

“Telá sa kontrolovali v mestách na hraniciach s Tureckom predtým, než ich turecké vozidlá previezli do nemocníc, ale ak išlo o zranené civilné dieťa alebo mladého a silného muža, bol prevezený priamo do nemocnice v Turecku pretože orgány mali väčšiu hodnotu,” povedal Azazzi.

Podľa obidvoch týchto svedkov ľudské orgány mali hodnotu asi 2000 až 3000 dolárov, pričom z toho mali profitovať pracovníci Bielych prilieb.

“Aj ostatní civilisti, s ktorými som sa stretla v júli resp. auguste 2017, potvrdili podozrenia z krádeže orgánov počas takmer päťročnej okupácie okresov východného Aleppa ozbrojenými skupinami a pomocníkmi Bielych prilieb.”

Iné rodiny hovorili, že skrývajú svoje deti, ak sú ľahko zranené, aby zabránili riziku, že budú unesené do jednej z troch nemocníc – Omar Abdulaziz, Al Quds a Zarzour – ktoré sa údajne špecializovali na orgány.

“Bolo mi povedané, že v týchto troch nemocniciach pôsobili “zahraniční lekári” a boli zodpovední za extrakciu orgánov.”

“V januári 2019 som navštívila obete z obce ovládanej Jaysh Al Islam v Tawbah vo Východnej Ghúte. Stretla som sa s bývalými väzňami v Adra Al Balad, ktorí hovorili o mučení a násilnom zneužívaní po tom, ako ho Jaysh Al Islam a Nusra Front uniesli v roku 2013 z Adry Al Ummaliya. Objavili sa známe popisy bielych prilieb:

“Pokiaľ ide o Biele prilby, sú to teroristi a Takfiris […] nemajú nič spoločné s ľudstvom […], keď zvykli vidieť zraneného civilného obyvateľstva, zabili ich. Ak prídete na záchranu človeka, zabijete ich? Biele prilby a teroristi sú jedno a to isté, sú ruka v ruke, “povedal Hassan Al Mahmoud Al Othman, jeden z prežilcov.

Novinárka dodáva, že dôkazy proti Bielym helmám sa ešte zintenzívnia, keď sa oslobodí Idlib alebo sa dosiahne politické riešenie v poslednej sýrskej provincii, ktorú riadi Hayat Tahrir Al Sham (HTS), ktorá je obnožou al-Káidy.

“Napriek tomu, západné korporátne médiá a think-tanky v názorovom súlade s NATO, politickí činitelia a mimovládne organizácie sa naďalej tvrdohlavo držia línie  “dobrovoľných hrdinov”.

Portál Observer nedávno spolupracoval s Reader’s Digest, aby v júli 2018 vydal titul “Vnútorný príbeh o dramatickej záchrane kanadských Bielych prilieb zo Sýrie”, ktorý prezentoval dobrovoľníkov “bankára a holiča “ako hrdinov a utláčaných svätých, ktorí riskujú svoj život. Je to dosť vzdialené od obrazu zlodejov orgánov, únoscov detí a obchodníkov s orgánmi sýrskeho ľudu, ktorý žili v režime sektárskeho násilia a vykorisťujúceho zneužívania.”

Muž, ktorý založil Biele prilby v Turecku a Jordánsku, bol tiež prítomný v Prištine v Kosove v roku 1999

Zapojenie Bielych prilieb v “červenom trhu” (termín používaný na opis obchodovania s časťami, tkanivom a orgánmi ľudského tela v miliónoch dolárov) by nemal byť prekvapením.

James Le Mesurier, bývalý expert na súkromnú bezpečnosť a “demokratizáciu”, ktorý založil Biele prilby v Turecku a Jordánsku, bol tiež prítomný v Prištine v Kosove v roku 1999, keď pracoval pod vedením notoricky známeho Bernarda Kouchnera, (spoluzakladateľa MSF Sans Frontieres) a bývalého francúzskeho ministra zahraničných vecí.

Kouchnerova funkcia v Kosove bola ovplyvnená kontroverziami a obvineniami z účasti na obchodovaní s orgánmi, ktoré viedli albánske gangy v Kosovskej oslobodzovacej armáde (KLA).

Carla Del Ponte, bývalá hlavná prokurátorka pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii, podrobne opísala tieto zločiny vo svojej knihe “The Hunt: Me and the War Criminals”, ktorá bola uverejnená v roku 2008 tesne po tom, čo Kosovo vyhlásilo svoju nezávislosť.

V roku 2010 predbežná správa Rady Európy potvrdila tvrdenia Del Ponte, ktoré vyvolali skepticizmus a kritiku zo strany médií a hovorcov v duchu NATO. Del Ponte sa v tom čase vytrvalo sťažovala, že úrady OSN v Kosove systematicky blokujú vyšetrovanie zločinov, ktoré kosovskí Albánci zaviedli v KLA a obnovenej KPC.

James Le Mesurier bol zodpovedný za ďalšie pokračovanie KLA v spojení s al-Káidou v popri albánskych vojenských predstaviteľoch a ich premene na zbor ochrany pred Kosovom, v čase, keď boli obvinení z prevádzky cezhraničných obchodov s orgánmi.

Zdá sa, že projekt Le Mesuriera reprodukujú Biele prilby v Sýrii, zatiaľ čo sa mnohí snažia udržiavať pozitívny obraz Bielych prilieb, aspoň v  médiách a PR kruhoch.

V skutočnosti existuje celý priemysel mimovládnych organizácií podporovaný miliardármi a vplyvnými globálnymi transformačnými inštitúciami, ktoré chránia imidž Bielych prilieb.

Biele prilby získali nebývalý počet ocenení a mierových cien, vrátane Ceny za správny život 2016 (RLA), Cena Atlantiskej rady za slobodu 2016, Ceny za mier v Tipperary 2017, hollywoodskych Oscarov 2017 (jedna výhra, jedna nominácia v roku 2018) a boli trikrát nominovaní na Nobelovu cenu za mier.


Zdroj