Berlín 9. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ekaterina Chesnokova)

Nemecko sa rozhodlo vzdať sa uhlia a jadrovej energie, ale toto ho robí závislým na dovoze plynu, píše nemecký denník Der Tagesspiegel. Krajina hľadá zdroj energetických surovín, ako narkoman hľadá drogu. dve hlavné možnosti Rusko a Spojené štáty ale je to výber medzi dvoma zlami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V tejto situácii riskuje Nemecko prehru. Plyn ho pravdepodobne bude stáť viac než predtým.

Každý vie, že je nemožné pokryť potreby v oblasti energetiky prostým zvýšením efektívnosti využívania a rozvojom obnoviteľných zdrojov energie.

“Teraz pred energetickým narkomanom vznikla voľba, od akého dealera kupovať produkt, píše starší redaktor vydania Malte Lehming. “Je to voľba medzi zlým a zlým.

Jednou z možností je Severný prúd 2, po ktorom by mal byť zemný plyn dodávaný z Ruska priamo do Nemecka. Autor článku sa domnieva, že nakupovať plyn z Ruska znamená, že rok od roku bude krajina podporovať jeho moc miliardovými sumami.

Ďalšou možnosťou je skvapalnený plyn zo Spojených štátov. Spojené štáty však Donald Trump, tj. výstup jednostranne skoro zo všetkých mnohostranných dohôd, obchodné konflikty, clá atď. Okrem toho je americký skvapalnený plyn drahší ako ruský.

Takýto je stav vecí. Nie je teda prekvapujúce, že sa kvôli peniazom narkomana obaja díleri snažia urobiť rozruch, domnieva sa autor článku. Trump uviedol do bojovej pohotovosti hneď troch z jeho veľvyslancov, v Nemecku, v Dánsku a v aby tam pretláčali americké záujmy pomocou nevhodných argumentov, ktoré apelujú na morálku.

Podľa Der Tagesspiegel, americké výzvy znejú trochu prehnane: Kto nezastaví Severný prúd 2, nesie časť viny za smrť detí z chemických zbraní v Sýrii. Pritom americká strana hanblivo mlčí o tom, že Washington vďaka dovozu ropy podporil vládnucu elitu Saudskej Arábie, ktorá výrazne prispela k vzniku medzinárodného terorizmu a rozšírila wahhábistickú ideológiu, zdôrazňuje publikácia.

Rovnako zrejmé sú pokusy o zníženie napätia zo strany rusofilov a antiamerikanistov, píšu nemecké noviny. Podľa nich bolo Rusko počas studenej vojny spoľahlivým dodávateľom energetických zdrojov. Navyše na Putina nezapôsobil silným dojmom ani obchod, sankcie a stratégie izolacionizmu. A Spojené štáty nemajú žiadne právo zasahovať do záležitostí Nemecka a Európy.

Čo by v takej situácii mala robiť nemecká vláda? Tlak protivníkov Severného prúdu 2 sa výrazne zvýšil. Európska únia bola od samého začiatku v tejto veci rozdelená a teraz sa zdá, že Francúzsko sa dostalo do radov kritikov. Je pravdepodobné, že Nemecko bude musieť ustúpiť. Inými slovami, môže prehrať spor. Prívrženci transatlantickej spolupráce sa v tomto prípade budú radovať. Ak však Nemecko ukáže svoje slabé miesto, poškodenie obrazu nezávislého štátu vo svojich rozhodnutiach, bude to významné, varuje Der Tagesspiegel.

Narkoman sám sa stal hračkou v rukách dílerov, píšu nemecké noviny. Dnes Nemecko, menej ako inokedy, vie, kde naliehavo vziať potrebnú drogu. Pravdepodobne pre neho bude drahšia než predtým. Taká je cena za ústup od atómovej energetiky a uhlia,uzatvára Der Tagesspiegel.


Zdroj