Peking 29. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:CC BY 2.0/U.S. Navy photo by John F. Williams/Released/141116-N-PO203-071)

USA vyvíjajú delo, ktoré bude môcť strieľať na vzdialenosť viac ako 1600 kilometrov, píšu The Global Times. To sa uvádza vo vyhlásení ministra pozemných vojsk USA Marka Espera, ktorý minulý týždeň informoval o vývoji superdela schopného zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti 1000 míľ (okolo 1600 kilometrov)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Ako oznámili pre The Global Times čínski vojenskí odborníci, delá môžu strieľať na vzdialenosť najviac 100 míľ (160 kilometrov). Okrem toho, dokonca aj elektromagnetické dialo vyvíjané v USA má maximálny dostrel 300 míľ (asi 480 kilometrov).

Odborníci sa domnievajú, že nová americká zbraň je de facto balistickou raketou stredného doletu, a tým, že ju označujú za superdelo, sa USA pokúšajú vyhnúť porušeniu ruskoamerickej zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).

V posledných rokoch sa Moskva a Washington pravidelne navzájom obviňujú z porušenia zmluvy INF. Rusko neraz vyhlásilo, že prísne plnia svoje záväzky podľa tejto zmluvy. Sergej Lavrov však poukázal, že Moskva má dosť vážne otázky k USA ohľadom plnenia zmluvy americkou stranou. Podľa jeho slov americké obvinenia Moskvy z porušenia zmluvy INF nie sú ničím podložené, pričom raketa 9M729 bola otestovaná na dolet, ktorý zmluva povoľuje.

Minister zahraničia USA Mike Pompeo 4. decembra 2018 vyhlásil, že Rusko má 60 dní na to, aby obnovilo plnenie zmluvy, inak pozastaví Washington plnenie svojich záväzkov podľa tejto zmluvy. USA spresnili, že k tomu môže dôjsť 2. februára.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj