Tel Aviv 2. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/SANA)

Náčelník izraelskej vojenskej spravodajskej služby Aman Aviv Kochavi chcel zlikvidovať sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Jeho plán bol však údajne odmietnutý armádnym velením, ktoré preferovalo cielené útoky proti silám Iránu a Hizballáhu v Sýrii. Informovala o tom saudská a izraelská tlač

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

Generálmajor Aviv Kochavi, ktorý sa má stať novým náčelníkom Generálneho štábu izraelských ozbrojených síl, v čase svojho pôsobenia v Amane navrhoval zavraždiť sýrskeho prezidenta Asada kvôli jeho podpore libanonskému hnutiu Hizballáh. Informoval o tom saudský denník Elaphe, ktorý vychádza v Londýne. Na tento zdroj sa odvolávajú aj izraelské noviny Jerusalem Post.

Elaphe sa odvoláva na nemenovaný zdroj v izraelskej vláde, podľa ktorého chcel Kochavi zvrhnúť Asada aj v prípade, že by to znamenalo jeho likvidáciu. Proti tomuto plánu sa však staval šéf Mosadu Yossi Cohen, ktorý “chcel mať v Sýrii adresu”, tvrdí zdroj.

Zdroj ďalej zdôraznil, že sa izraelská vláda rozhodla sústrediť sa na cielené útoky proti iránskym silám a Hizballáhu, ktoré mali zabrániť posilňovaniu vplyvu Teheránu v Sýrii.

Izrael dlhodobo podniká v Sýrii letecké a raketové útoky, ktorých cieľom sú údajne iránske vojenské objekty a zbrane. Tel Aviv obviňuje Teherán z toho, že odovzdáva zbrane Hizballáhu, ktorý ich potom používa proti Izraelu. Irán odmieta, že by mal v Sýrii, okrem vojenských poradcov, ktorí v krajine pôsobia na žiadosť vlády v Damasku, rozmiestnené iné svoje sily.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj