Budapešť 25. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/DUNA/MTI-Szilard Koszticsak)

Slovenskí stolnotenisoví reprezentanti Ľubomír Pištej, Barbora Balážová si na 55. majstrovstvách sveta v stolnom tenise jednotlivcov v Budapešti (21. – 28. 4. 2019) nevybojovali medailu. V miešanej štvorhre sa dostali až do štvrťfinále, čím potvrdili svoje nasadenie na turnaji, ale posledný krok k zisku cenného kovu už nespravili a semifinále bude bez nich. Od medaily ich delilo jediné víťazstvo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Slovenskí reprezentanti v stolnom tenise Barbora Balážová, Ľubomír Pištej počas štvrťfinálového zápasu v miešanej štvorhre proti japonskému páru Maharu Jošimura, Kasumi Išikawová na MS v stolnom tenise v Budapešti

Pištej s Balážovou v stredajšom predpoludňajšom osemfinálovom 3. kole kvalitným výkonom nedali šancu duu Stefan Fegerl, Sofia Polcanovová, nad ktorým zvíťazili 4:1 na sety. Rakúšanom odplatili prehru 1:3 z lanského septembra vo štvrťfinále majstrovstiev Európy v španielskom Alicante a zároveň nadviazali na svoje víťazstvo nad dvojicou úradujúcich európskych vicešampiónov spred troch mesiacov, keď na turnaji ITTF World Tour Hungarian Open práve v Budapešti vyhrali 3:0 bez boja.

Víťazstvo Slovákov mohlo byť ešte presvedčivejšie, v úvodnom sete však nevyužili setbal a koncovku rozhodli vo svoj prospech súperi. Potom však už začal úradovať za stolom slovenský pár. Rýchlo vyrovnal na 1:1, v treťom dejstve zvládol dôležitý moment, keď z 2:4 otočil na 7:4 a naklonil vývoj na svoju stranu. Hru diktoval Pištej, zdatne mu sekundovala Balážová, kým Rakúšania pôsobili mdlo a najmä Polcanovová nebola vo svojej koži.

Zverenci reprezentačného trénera Jaromíra Truksu nastúpili v stredu večer na štvrťfinále proti druhej nasadenej japonskej dvojici Maharu Jošimura, Kasumi Išikawová. Duel sa v prvom sete vyvíjal v prospech Slovákov, ktorí boli takmer stále v tesnom vedení. Prehrávali iba raz, ale Japonci od stavu 6:5 už nezískali ani bod. Aj v druhom dejstve to vyzeralo nádejne (6:4), no súperi päťbodovou šnúrou otočili jeho vývoj. Nepribrzdilo ich ani zníženie slovenských protivníkov na 8:9, ďalšie dva body patrili reprezentantom krajiny vychádzajúceho slnka. Tí mali od úvodu prevahu v treťom dejstve, v ktorom vyhrávali 3:1, 5:3, 9:4 a s prehľadom ho doviedli do víťazného konca. Pištejovi s Balážovou vyšiel vstup do štvrtého dejstva, odskočili na 5:0, Japonci znížili na rozdiel dvoch bodov (5:3), ale následne bolo 9:4 pre duo zo Slovenska, ktoré sa nezľaklo ani skorigovania súperov na 9:7 a 10:8. Aj piaty set začali reprezentanti SR ako z veľkej knihy. Opäť viedli 5:0, ale zrazu bolo 5:5. Potom ešte vyhrávali 6:5 a 7:6, ale záver patril Jošimurovi s Išikawovou, ktorí získali päť bodov za sebou. V šiestej časti museli Slováci doťahovať mierne vedenie súperov. Po vyrovnaní na 5:5 bolo všetko otvorené, no prišli chyby a japonskí favoriti unikli na 10:5. Prvé tri mečbaly ešte nevyužili, ale štvrtý bekhendovou chybou Pišteja už áno. Zaujímavosťou bolo, že ženy v oboch pároch boli takisto ako v osemfinále ľaváčky.

Pištej s Balážovou sa spoločne po dvoch osemfinálových účastiach v mixe na MS (Paríž 2013 a Su-čou 2015) teraz v Budapešti premiérovo prebojovali medzi osem najlepších dvojíc v tejto disciplíne. V maďarskej metropole mohli vicemajstri Európy z roku 2013 z rumunského Buzau svoj úspech ešte zveľadiť, ale napokon sa im nepodarilo získať na MS vôbec prvú medailu pre SR v ére samostatnosti. Pištej s Balážovou opäť potvrdili, že patria medzi najlepšie svetové páry. Prešovský rodák si už v minulosti zahral vo štvrťfinále mixu na svetovom šampionáte – po boku Evy Ódorovej na MS 2009 v japonskej Jokohame, vtedy mu k medaile chýbal set, tentoraz dva.

Slovensko má na konte zatiaľ dve medaily, obe sú z ME a zároveň z miešanej štvorhry. Jaromír Truksa s Valentinou Popovovou získali bronz na ME 1994 v britskom Birminghame a Ľubomír Pištej s Barborou Balážovou majú striebro z kontinentálneho šampionátu v roku 2013 v rumunskom Buzau.

Na MS 2019 je z reprezentantov SR ešte v hre aj Wang Jang. Posledný zástupca v singlových súťažiach si v stredu popoludní zaistil o postup do osemfinále, keď jeho súper An Či Song z KĽDR proti nemu neuhral ani set, hoci dvakrát rozhodovali až koncovky (4:0). Wang je medzi šestnástkou najlepších singlistov na MS 2019, pričom na ceste doň pustil súperom v troch doterajších súbojoch dovedna len jeden set. O štvrťfinále bude vo štvrtok bojovať s Francúzom Simonom Gauzym, ktorý v 3. kole prekvapujúco vyradil druhého nasadeného Sü Sina z Číny (4:2).

Čínsky rodák Wang zopakoval singlový výsledok nielen Ľubomíra Pišteja z MS spred dvoch rokov v nemeckom Düsseldorfe, ale aj Milana Grmana. Ten sa do osemfinále dvojhry prebojoval na MS 1997 v anglickom Manchestri.

Výsledky – streda:

Dvojhra mužov – hlavná súťaž – 3. kolo:

Wang Jang (SR) – An Či Song (KĽDR) 4:0 (1, 7, 11, 11)

Miešaná štvorhra – hlavná súťaž – 3. kolo (osemfinále):

Ľubomír Pištej, Barbora Balážová (SR) – Stefan Fegerl, Sofia Polcanovová (Rak.) 4:1 (-12, 5, 8, 8, 6)

štvrťfinále:

Ľubomír Pištej, Barbora Balážová (SR) – Maharu Jošimura, Kasumi Išikawová (Jap.) 2:4 (6, -8, -5, 8, -7, -8)


Zdroj