Londýn 12. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Toby Melville)

Britská premiérka Theresa Mayová v piatok uviedla, že svoj úrad opustí tento mesiac so zmesou pýchy a sklamania po tom, ako sa jej nepodarilo naplniť hlavný prísľub – vyviesť krajinu z Európskej únie a zaceliť spory, ktoré s tým súvisia

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Theresa Mayová

Mayová, ktorá ustála niekoľko kríz vo svojom úsilí nájsť kompromisnú brexitovú dohodu, ktorú by mohol parlament schváliť, uviedla, že podcenila odpor zákonodarcov.

“Domnievam sa, že pôjde o zmes pýchy nad tým, že som bola v tejto pozícii, a tiež určitého stupňa sklamania, pretože bolo toho viac, čo som chcela vykonať. Boli chvíle, keď som si myslela, že sa nám podarilo dostať brexit za čiaru – priala by som si, aby sa nám to bolo podarilo,” uviedla Mayová pre stanicu BBC.

Odchádzajúca predsedníčka vlády vo svojom poslednom televíznom rozhovore ďalej povedala, že počas troch rokov strávených v tejto funkcii dosiahla “obrovské množstvo” výsledkov.

Mayová a jej manžel Philip odídu z premiérskeho bytu na ulici Downing Street 24. júla a Mayovej miesto nahradí Boris Johnson alebo Jeremy Hunt. Konzervatívna strana práve hlasuje o svojom novom lídrovi a zároveň premiérovi.

Na otázku, či mohla spraviť viac pre to, aby presvedčila poslancov, aby podporili jej brexitovú dohodu vyjednanú s Bruselom, ktorú parlament odmietol tri razy, Mayová odpovedala: “Človek môže vždy povedať – ak by som s ľuďmi hovorila častejšie…”

Mayová si spomenula na “mrazivý” moment, keď jej povedali o bombovom útoku v Manchestri z roku 2017. Zdôraznila, že neľutuje vypísanie predčasných volieb ešte v ten istý rok, v ktorých skončila so stratou väčšiny v Dolnej snemovni.

Priznala, že počas príslušnej kampane spravila niekoľko chýb vrátane nevystúpenia v televíznej debate s lídrami ďalších strán. Zastúpila ju vtedajšia ministerka vnútra Amber Ruddová.

“Všetko, čo som robila, bolo v národnom záujme,” zakončila Mayová. Jej nástupca bude známy 23. júla.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj