Bratislava 9. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Rokovanie o novele zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku vláda prerušila na návrh Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Zaoberať sa novelou bude na niektorej z nasledujúcich schôdzí. Uviedla to v stredu po rokovaní vlády Gabriela Matečná (SNS), šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Mateèná

“Rokovanie bolo o tomto bode prerušené. My sme vlani predkladali do medzirezortného pripomienkového konania zákon o lesoch, ktorý bol komplexným zákonom, vrátane majetkovo-právneho usporiadania a užívania lesných pozemkov, ale aj iných vecí. Doriešiť užívanie a usporiadanie lesných pozemkov nás svojim uznesením zaviazala vláda ešte v roku 2016.

Keďže zákon o lesoch mal v troch bodoch rozpor s MŽP, tak sme návrh predložili dnes, očistený o rozporné veci, ktoré sme nemali vydiskutované s rezortom životného prostredia,” priblížila.

V novele zákona MPRV podľa nej riešilo len užívanie a vysporiadanie lesných pozemkov, aby sa proces urýchlil. “Pretože ešte asi 7 % pozemkov v lesnom pôdnom fonde nemáme usporiadaných. Keďže MŽP malo pochybnosti o tom, či sú v novele len rozporné body, ktoré sa týkajú práve užívania pozemkov, tak požiadalo, aby sme prerušili rokovanie vlády v tomto bode. My, obaja ministri, si zákon v pondelok (14.1.) vydiskutujeme a na najbližšie rokovanie vlády ho predložíme,” dodala Matečná.

Podľa šéfa MŽP SR Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) je v predmetnej novele zákona časť, ktorá sa týka zákona o lesoch. “O tom ešte rokujeme. Sú tam otázky, ktoré musíme ešte vydiskutovať pred tým, ako by sme takýto materiál mohli prijať,” povedal Sólymos.

Zo zverejneného návrhu zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku z dielne MPRV SR vyplýva, že novelou sa mení spôsob ukončenia nájmu lesných pozemkov zo zákona a postup povinných a oprávnených osôb v tomto procese. “Návrh novely podrobnejšie konkretizuje proces prinavrátenia užívacích práv k lesným pozemkom, v nadväznosti na špecifiká lesníctva vyplývajúce zo zákona o lesoch,” priblížilo v predkladacej správe MPRV SR.

Novela upravuje tiež náležitosti výpovede z nájomného vzťahu vzniknutého podľa zákona o pôde a konkretizuje sa spôsob úhrady takto vzniknutého nájomného. Návrh zároveň umožňuje ukončiť nájomný vzťah aj inými spôsobmi, a to pozemkovými úpravami alebo dohodou.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj