Brusel 15. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Odchádzajúci predseda Európskej rady Donald Tusk nepovažuje Rusko za strategického partnera Európyinformáciou prichádza denník Financial Times. „Musel som verejne pripomínať ostatným vodcom EÚ takmer každý týždeň, že Rusko nie je náš strategický partner, ale náš strategický problém. Dokonca mi hovorili maniak, pretože som sa na túto tému tak sústredil,“ vyhlásil politik

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda Európskej rady Donald Tusk

Podľa neho bol jedným z jeho hlavných cieľov predsedu Európskej rady udržiavať jednotu , čomu bránila agresívna politika Kremľa.

Tusk zdôraznil, že považuje tvrdý postoj voči Rusku za správny, a tiež poznamenal výhody uvalenia sankcií.

Tusk na poste predsedu Európskej rady skončí 1. decembra. Jeho nástupcom bude súčasný belgický premiér Charles Michele.

Proti Rusku v G7

Na konci augusta sme informovali o tom, že predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že Európska únia kategoricky odmieta logiku prezidenta Trumpa ohľadom pozvania Ruska späť do G7.

Dodal, že sa pokúsi presvedčiť ostatných lídrov bloku, že by bolo lepšie miesto toho pozvať Ukrajinu ako hosťa na budúci samit G7.

Pred rokom v Kanade prezident Trump navrhol opätovné navrátenie Ruska do G7 a otvorene vyhlásil, že pripojenie Krymu Ruskom čiastočne odôvodnili a, že by sme túto skutočnosť mali prijať. V žiadnom prípade nemôžeme s touto logikou súhlasiť,povedal Tusk, keď vystupoval na samite G7 vo francúzskom Biarritzi.

„Pokiaľ ide o špekulácie o pozvaní Ruska k stolu, rád by som povedal toto: po prvé sú dôvody, prečo Rusko v roku 2014 vyradili, stále platné. Navyše existujú nové dôvody, napríklad ruská provokácia v Azovskom mori,dodal Tusk s odkazom na incident z novembra 2018, pri ktorom sa ukrajinské námorné plavidlá pokúsili o provokáciu v Kerčskom prielive v ruských vodách, ktoré spájajú Krym s ruskou pevninou.

K otázke boľševikov v Poľsku

Vlani v novembri Donald Tusk nepriamo označil vedenie Poľska za súčasných boľševikov, ktorých je možné poraziť. Bývalý predseda poľskej vlády to uviedol pri príležitosti 100. výročia obnovenia poľskej štátnosti.

V prejave Tusk vzdal poctu štátnikom, ktorí prispeli k obnoveniu nezávislosti Poľska. Ocenil maršala Jósefa Pilsudského, ktorý v roku 1920 porazil boľševikov, a vodcu odborového zväzu Solidarita a neskôr prezidenta Lecha Walesu, ktorý v 80. rokoch stál na čele opozície proti komunistickej vláde podporovanej z Moskvy.

Kto je dnes v Poľsku proti nášmu silnému postaveniu v Európskej únii, tak je v skutočnosti proti našej nezávislosti. To na nás závisí, či politici budú rozbíjať a vyvedú Poľsko z ,uviedol podľa denníka Rzeczpospolita s narážkou na stranu Právo a spravodlivosť (PiS) a jej konflikty s Európskou komisiou.

„Keď Poliaci spoliehali na seba, vždy zvíťazili. Keď Pilsudski porazil boľševikov, tak vy dokážete poraziť súčasných boľševikov. Bráňte práva a slobodu, to je vaša úloha,“ vyhlásil Tusk.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj