Bratislava 14. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Ministerka školstva Martina Lubyová podľa poslankyne za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veroniky Remišovej zas vyrába zbytočné problémy

Na snímke Veronika Remišová

“Na rozdiel od ostatných stredných škôl bilingválne lýcea väčšinou majú päťročné študijné programy, preto malo zmysel, aby žiaci mohli odchádzať na bilingválne lýcea už o rok skôr. Vyzývame ministerku, aby začala riešiť skutočné problémy, ktoré trápia žiakov, rodičov a učiteľov a nevnášala do systému chaos,” reaguje tak na fakt, že na ministerstve školstva pripravujú novelu školského zákona, na základe ktorej sa po novom budú môcť na päťročné bilingválne stredné školy hlásiť len deviataci a nie aj žiaci ôsmych ročníkov základných škôl, ako je to v súčasnosti.

“Súvisí to s nastavením vzdelávacieho systému, ktorý je detailne popísaný v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania. My trpíme tým, že máme základnú deväťročnú školu, ktorá je pilierom vzdelávania a počas nej ´odčerpávame´ v niektorých ročníkoch detí do špeciálnych výberových škôl,” povedala v rozhovore pre agentúru SITA ministerka školstva.

Podľa Lubyovej, kým sa deti dostanú do deviateho ročníka, tak zo škôl sú “odčerpané” talentované deti či deti, ktorých rodičia sú lepšie sociálne situovaní. “Je to postupná segregácia. Takýto model nemajú nikde v Európe. Ustúpili od neho už aj Maďari a Poliaci. My sa ho snažíme aspoň obmedzovať, pretože to nie je v súlade s ideou inklúzie,” vysvetlila Lubyová.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Čítať viac