Kuala Lumpur 28. júna 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)

Malajzijská vláda plánuje znížiť tresty za držbu a užívanie drog v malých množstvách. Upozorňuje však, že nechce legalizovať narkotiká. V krajine sú tresty za držbu drog veľmi prísne. Za 200 gramov marihuany, jeden kilogram ópia, 40 gramov kokaínu či 15 gramov heroínu alebo morfia môžu človeka súdiť ako obchodníka s drogami, za čo hrozí až trest smrti. V krajine v súčasnosti čaká na popravy 1200 väzňov, pričom väčšinu z nich odsúdili za drogové zločiny

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Minister zdravotníctva Dzulkefly Ahmad uviedol, že návrh na dekriminalizáciu ľudí závislých od drog bude “významnou zmenou v hre”. Vysvetlil, že drogová závislosť je komplexný zdravotný stav a umiestnenie závislých za mreže ich nevylieči. K takýmto osobám podľa politika treba pristupovať ako k pacientom a nie ako k zločincom. Upozornil, že tento krok si ľudia nemôžu mýliť s legalizáciou drog, pretože obchodovanie s drogami bude aj naďalej zločinom.

Minister uviedol, že viac ako 30 krajín už prijalo podobné opatrenia, pričom výskum ukázal, že počet užívateľov drog či zločinov spojených s drogami sa nezvýšil. Znížili sa však právne náklady a zlepšili sociálne výsledky.

Ministerstvo vnútra tento týždeň informovalo, že väčšina zo 70-tisíc väzňov v Malajzii je stále závislých od drog. Viac ako dvadsať organizácií chváli návrh vlády. Podľa nich si súčasná situácia vyžiadala len preplnenie väzníc a šírenie infekčných ochorení. Uviedli tiež, že mnohí závislí sa boja vyhľadať odbornú pomoc pre strach z trestu. Tamojšie záznamy dokazujú, že liečba drogovo závislých im umožňuje návrat k zárobkovej činnosti, opätovný kontakt s rodinou a zmysluplné prispievanie do spoločnosti.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj