Bratislava 11. júna 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Na stránku biskupa vladyku Milana Chautura sa obracajú veriaci s prosbami o pomoci a poznámkami ku kresťanským témam. Jeden z posledných dotazov sa týkal toho, či bolo z pohľadu cirkvi správne, že na pohrebe zavraždenej dvojice sa zúčastnil aj biskup…

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Portrét Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej

Muž, ktorý napísal na stránku Vladyka Milan odpovedá, uviedol, že v Katolíckych novinách v rámci rubriky listáreň čítal o téme spolužitia mladých ľudí pred manželstvom. “Morálny teológ vo svojej odpovedi konštatoval okrem iného aj to, že spoločné bývanie mladých ľudí pred manželstvom, je ťažko hriešny stav, pretože je stavom blízkej a trvalej príležitosti ťažkému hriechu, aj keby si rovno povedali že oni žiť intímne nebudú.”

Svoju odpoveď zakončil tvrdením, že takto žijúci ľudia pohoršujú iných, lebo ich zlý príklad spôsobuje rozširovanie hriechu a tým vytvára zdanlivý dojem normálnosti. V tejto súvislosti sa veriaci vladyku Milana opýtal:

“Ako potom chápať, že tak často spomínanú dvojicu zavraždeného novinára a jeho priateľky – ktorých fotka bola paradoxne na hlavnej stránke daných novín – ktorí spolu žili pod jednou strechou, hoci neboli manželmi, pochovávali rovno páni biskupi, bez toho, žeby bolo niekedy poukázané na ich hriešne konanie a život, ktorý neospravedlňuje ani to, že sa pripravovali na manželstvo?”

“Je správne ak sa takto rozdeľujú ľudia? Ak jeden nedostane rozhrešenie a nemôže pristupovať k sviatostiam, a druhého pochováva rovno biskup? Nie je aj toto veľkým pohoršením pre iných – možno aj väčším? Neplatí aj v tomto prípade, že vďaka zlému príkladu sa spôsobuje rozširovanie hriechu, a tým sa vytvára zdanlivý dojem normálnosti?”

Odpoveď na túto poznámku vypracoval archimandrita Jaroslav Lajčiak, ktorý napísal: “Morálny teológ konštatoval správne, že spolužitie muža a ženy pred prijatím manželstva je trvalým stavom hriechu.”

“To, že u nás sa prijala zásada: “o mŕtvych len v dobrom”, môže znamenať, že aj prístup k spomínaným snúbencom je “taktne” obídením faktu ich života v spoločnej domácnosti. Pravdou je, že ani nevieme, či žili sviatostne a ako praktizovali svoj náboženský život.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj