Caracas 4. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Natacha Pisarenko)

Maduro opakovane varoval Spojené štáty pred zapojením armády do prebiehajúcej politickej krízy vo Venezuele. Jeho posledný príhovor k vojakom prichádza po neúspešnom vojenskom povstaní, ktorému velil šéf opozície Juan Guaidó

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Nicolás Maduro
Prezident Nicolás Maduro vyzval armádu, aby bola “pripravená” na to, že Spojené štáty začnú útok vo Venezuele. V sobotu o tom informovala agentúra France-Presse.

Maduro vojakom oznámil, že majú “byť pripravení brániť svoju krajinu so zbraňami v rukách, ak sa USA jedného dňa odvážia dotknúť tejto posvätnej krajiny”.

Slová zazneli v prezidentovom prejave na vojenskej základni, kde sa zhromaždilo niekoľko tisíc vojakov.


Očakáva sa, že opozičný vodca Juan Guaidó usporiada ďalší štrajk, a bude chcieť, aby sa do protestov na vojenských základniach Venezuely zapojili ozbrojené sily.

Politická kríza vo Venezuele vyvrcholila tento týždeň, keď šéf opozičného Národného zhromaždenia a samozvaný prezident Juan Guaidó informoval o konečnom tlaku na zvrhnutie Madura. V utorok Guaidó vyzval venezuelských vojakov a armádu, aby sa zapojili do jeho pokusu o štátny prevrat.

Šéfa opozícia poslúchla len časť vojakov a prezident Nicolás Maduro nasledujúci deň vyhlásil, že povstanie bolo neúspešné.

V piatok niektoré médiá informovali o tom, že sa venezuelský minister obrany Vladimir Padrino López spolu s ďalšími predstaviteľmi elity krajiny údajne dohodol s Trumpovou administratívou na zatknutí prezidenta Nicolasa Madura a na odovzdaní moci opozičnému lídrovi Juanovi Guaidóvi. Podľa dohody mal byť Maduro zatknutý tento týždeň, a to počas pokusu o prevrat.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj