Caracas 23. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Ariana Cubillos)

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton vyhlásil, že Spojené štáty prejednávajú všetky varianty činnosti vo Venezuele. Na reakciu venezuelského lídra nemuseli dlho čakať

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

Venezuelský prezident Nicolas Maduro nariadil ozbrojených silám krajiny byť v stave pripravenosti, aby mohli odraziť akékoľvek akcie zo strany Spojených štátov.

Nariadil som všetkým ozbrojeným oddielom byť v strehu a byť pripravení brániť mier, aby zabránili akémukoľvek pokusu severoamerickej ríše podniknúť akúkoľvek avantúry proti našej vlasti. Našim víťazstvom bude mier,napísal venezuelský prezident na Twitteri.

Ordené a todas las Unidades Militares estar alertas y preparados para defender la paz y hacer imposible al imperio norteamericano intentar cualquier aventura en contra de nuestra Patria. ¡Nuestra Victoria será la Paz! pic.twitter.com/edCfcBw1fQ

— Nicolás Maduro (@NicolasMaduro) 22. mája 2019

Minulý týždeň, keď Maduro navštívil štát Aragua, usporiadal spolu s tisíckami vojakov pochod vernosti. Vtedy odovzdal niektorým vojakom vyznamenania a vo svojom prejave tradične skritizoval americký imperializmus. Vojaci skandovali, že sú pripravení a čakajú na Američanov so zbraňami v rukách.

Pokus o štátny prevrat vo Venezuele

Dňa 30. apríla sa venezuelská opozícia pokúsila o štátny prevrat. Jej líder Juan Guaidó a jeho stúpenci sa zišli v Caracase pred vojenskou základňou Carlota a vyzvali armádu a ľud k zvrhnutiu zákonného prezidenta Nicolasa Madura.

Hlava štátu a minister obrany vyhlásili, že ozbrojené sily zostávajú verné legitímnej moci. Pokus o štátny prevrat bol neúspešný a okamžite sa začalo jeho vyšetrovanie.

V januári krajinu zasiahla vlna protestných akcií proti Madurovi. Predseda parlamentu Juan Guaidó sa vtedy sám vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. Tento krok schválili USA a niektoré iné krajiny. Madura ako legitímneho a úradujúceho prezidenta Venezuely podporilo Rusko a rad iných krajín, ako napr. Mexiko, Čína, Turecko a Indonézia. V Moskve označili prezidentský status Guaidóa za neplatný.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj