Budapešť 15. decembra 2018 (HSP/Sputnik/SITA/AP-Ronald Zak)

Kresťania sú najviac prenasledovanou skupinou na svete, aj keď sú najpočetnejší, vyhlásil v rozhovore pre české Lidovky minister zahraničia Maďarska Péter Szijjártó. Podľa EÚ zabúda na svoje kresťanské korene, ktoré sú základom silnej Európy

Na snímke Peter Szijjarto

Ako uviedol Szijjártó, 80 percent ľudí, ktorí sú prenasledovaní a zabití po celom svete kvôli svojmu náboženstvu, sú kresťania.

“Rozšíril sa falošný názor, že skupina, ktorá je najväčšia na svete, nemôže byť prenasledovaná a odkázaná na pomoc. Neprijímame prístup, ktorý nepovažuje ochranu kresťanských komunít za dôležitý prvok globálneho boja za náboženskú slobodu,” vyhlásil.

Minister zahraničia prehovoril o tom, že pri maďarskej vláde bol zriadený štátny sekretariát pre pomoc prenasledovaným kresťanom. Na tento účel už vynaložili viac ako 17 miliónov eur formou priamej podpory.

“Priamo podporujeme výstavbu škôl v Iraku, Sýrii, Jordánsku, a pritom napríklad v Iraku sa mohlo do svojich novo zrekonštruovaných domovov vrátiť viac ako tisíc rodín. Poskytujeme mladým prenasledovaným kresťanom štipendiá. Priamo financujeme prevádzku nemocníc a rekonštrukcie kresťanských kostolov v Libanone. Podľa nás je to najvhodnejší spôsob, ako pomôcť prenasledovaným komunitám,” dodal.

Podľa Szijjártóa sa o prenasledovaných kresťanoch skoro nehovorí kvôli tomu, že v Európe sa vďaka určitým silám rozšírila pokrytecká politika, ktorá chce posunúť kontinent do postkresťanskej éry a ktorej záujmom je, aby Európa zabudla na svoje kresťanské tradície a kresťanské korene.

Maďarský minister tiež zhodnotil súčasný stav kresťanských hodnôt v EÚ.

“Vedú sa rozsiahle debaty o budúcom smerovaní Európskej únie. V týchto debatách sú takí, ktorí zastupujú názor, že Únia sa musí čo najviac odpútať od svojich pôvodných a základných hodnôt, tradícií a dedičstva. My sa naopak domnievame, že Európa môže byť silná len vtedy, ak bude trvať na svojich kresťanských koreňoch a jej národy na svojej identite. Oslabená Európa, ktorú tvoria národy odtrhnuté od svojho náboženstva, dedičstva a histórie, nebude nikdy silná,” uzavrel maďarský politik.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj